Битва з Жеваго за Білоцерківську ТЕЦ
Костянтин Жеваго продовжує боротися за контроль над Білоцерківською ТЕЦ, намагаючись призупинити процес продажу Нацбанком цього активу місцевій раді. І в цій боротьбі олігарха проти НБУ та органу місцевого самоврядування, який хоче викупити ТЕЦ, як часто буває, програти може пересічний житель Білої Церкви.
Минулої середи, 20 вересня 2023 року, Білоцерківська міськрада підтримала пропозицію міського голови Геннадія Дикого придбати у комунальну власність майно «Білоцерківської теплоелектроцентралі» (БЦ ТЕЦ), що перебуває в заставі Національного банку України. І наче все логічно — кому як не місту опікуватися об’єктом критичної інфраструктури. От тільки ані колишній власник ТЕЦ Костянтин Жеваго не хоче з ним прощатися, ані інші ринкові гравці із неринковими практиками.
Як ТЕЦ опинилася у НБУ? 16 лютого 2015 року між БЦ ТЕЦ (на той момент у власності Жеваго) і Нацбанком було укладено іпотечний договір під заставу майна енергооб’єкта, а також договір щодо «наступної іпотеки» від 17 червня 2015 року. Грошей НБУ не повернули, відтак, майно за рішенням суду було стягнуто на користь регулятора. Надалі ж НБУ звернувся до Господарського суду Київської області з відповідним позовом до ПрАТ «БЦ ТЕЦ» із метою подальшого продажу в межах виконавчого провадження. 22 червня 2021 року позов було задоволено. В апеляції рішення першої інстанції також залишили без змін. А от уже Верховний суд, яким тоді керував нині підозрюваний у корупції Всеволод Князєв, скасував обидва рішення. Єдиний суддя тоді висловив окрему думку, вказавши на безпідставність цього рішення та перевищення повноважень. Нагадаю, що Князєва детективи Національного антикорупційного бюро підозрюють у схематозі, в якому також підозрюваними є адвокат Горецький і… олігарх Жеваго. О, який цікавий збіг. Ніколи не повіримо, що стосовно вищезгаданого кейсу Жеваго ніколи жодним словом не обмовився через переговірників-адвокатів, наприклад Горецького.
Надалі, під час повторного розгляду, репрезентанти Жеваго продовжили вдаватися до процесуальних затягувань процесу. Власне, це був лише початок битви за Білоцерківську ТЕЦ.
Чому ТЕЦ не можна просто продати? Коли спроби Жеваго вивести ТЕЦ із-під застави НБУ шляхом визнання недійсними іпотечних договорів все ж таки не вдалися, до справи підключився народний депутат від ВО «Батьківщина» Вадим Івченко. Парламентарій розійшовся в захисті інтересів Жеваго не на жарт. Зокрема, нардеп надіслав один за одним кілька листів із проханням переглянути рішення регулятора щодо продажу БЦ ТЕЦ місцевій громаді на користь пов’язаної з вищезгаданим олігархом юрособи.
Нацбанк відповів максимально зрозуміло, що компанії, пов’язані з Жеваго, постійно брали участь у так званих тролінгових аукціонах і фігурують у Держреєстрі судових рішень за кейсами, що були спрямовані на маніпулювання продажами об’єктів нерухомого майна та їхнє блокування.
Нардеп не заспокоївся і вже 13 вересня повернувся до поштового терору НБУ. Все, аби лише не продавати ТЕЦ місту, а йти на аукціон.
Узагалі-то профільний закон дозволяє НБУ продати ТЕЦ напряму. Безумовно реалізація майна через «Прозорро.Продажі» — це дійсно велике надбання, але тут ситуація нестандартна.
Білоцерківська міськрада не спроможна повноцінно взяти участь в аукціоні, бо зобовʼязана наперед затвердити розмір коштів для такого придбання. Водночас компанії-тролі від Жеваго прийдуть і подадуть пропозиції на кілька мільйонів гривень більше. І або заберуть актив собі, або заблокують його продаж на певний час, маючи можливість нескінченного такого блокування у майбутньому. Та й у випадку із цим об’єктом давно не йдеться про пропозицію найбільшої вартості, хоч би що там казав Івченко.
Скільки коштує ТЕЦ? Спекуляції щодо того, що за сотні мільйонів продають актив, який коштує мільярди, скінчилися в той момент, коли ТЕЦ постраждала від ракетного обстрілу.
Дійсно, 2014-го її вартість як застави оцінили у майже 2 млрд грн. 2016 року, коли НБУ проводив переоцінку активу, вже було 1,4 млрд грн. Після «прильоту» у грудні 2022-го, і цю оцінку підтверджує Фонд держмайна, мова йде лише про 298 млн грн. Чому такий дисконт? Бо електрогенерація на ТЕЦ наразі відсутня, виробляється лише тепло взимку. При цьому потреби з відновлення потужностей значні, як і борги ТЕЦ за газ. До опалювального сезону робота ТЕЦ призупинена, що далі робити, незрозуміло. І Біла Церква, опалення найбільшого житлового масиву якої залежить від роботи ТЕЦ, є найбільш зацікавленою стороною цієї історії, хай там як.
Власне, коли міськрада ще в липні 2022-го звернулася до НБУ з пропозицією набути у комунальну власність ТЕЦ, то планувала встигнути щось зробити до початку опалювального сезону. Незабаром уже новий опалювальний сезон, а кінця-краю історії досі не видно. І ось чому.
Нові «зацікавлені» особи. 20 вересня депутати міськради не лише підтримали пропозицію голови про придбання ТЕЦ, а й затвердили виділення земельної ділянки під міні-ГЕС на річці Рось для ТОВ «Білоцерківська інвестиційна група». І пов’язує ці рішення не лише день ухвалення.
Спорудження міні-ГЕС поблизу Білої Церкви — ідея не нова. Але у збіг не віриться. Офіційно за компанією, яка претендує на спорудження міні-ГЕС, стоїть нікому не відомий бізнесмен Вадим Литвин. Але, за підтвердженою з різних не пов’язаних між собою джерел інформацією, кінцевим бенефіціаром є вже згаданий вище нардеп Івченко. Це все ще одна частина великого політико-бізнесового пазлу.
Тобто те, що раніше нам здалося початком нових баталій за ТЕЦ, насправді сьогодні є їхнім фінішем. Адже рішення на рівні НБУ та Білоцерківської міськради ухвалено. І має бути реалізовано. Бо інших опцій, які зіграють на руку Жеваго, обирати не варто.
Нагадаємо, весь цей час, поки олігарх намагався заблокувати продаж застави, яка взагалі-то належить НБУ, двохсоттисячна громада міста була позбавлена будь-якого впливу на єдину свою ТЕЦ, обходиться локальними котельнями та з острахом чекає нового опалювального сезону.
Отакий у нас бардак в активах, їхньому контролі та управлінні.
Отака підготовка до зими. Вже другої поспіль.
А тепер уявіть, як ламаються списи в боях за більші, ціліші й значно привабливіші об’єкти. Здається, глобальне потепління нашого інвестиційного клімату не змінює.