NYT: Армія Росії знайшла стратегію, яка допомогла сильно сповільнити контрнаступ України
NYT: Армія Росії знайшла стратегію, яка допомогла сильно сповільнити контрнаступ України

NYT: Армія Росії знайшла стратегію, яка допомогла сильно сповільнити контрнаступ України

NYT: Армія Росії знайшла стратегію, яка допомогла сильно сповільнити контрнаступ України

Військові аналітики кажуть, що російське командування використовує тактику, відому як «еластична оборона», щоб не дозволити Україні утримувати села та інші позиції як плацдарми для майбутніх атак.

На спустошених полях і в зруйнованих селах українська армія стикається з російськими мінними полями і солдатами, які закріпилися в ретельно продуманій мережі окопів.

Але однією з надзвичайно складних перешкод для армії України стала нова тактика російських військових: вони поступаються позиціями, а потім наносять удари у відповідь, - пише New York Times.

Замість того, щоб утримувати лінію окопів за будь-яку ціну під тиском українського наступу, російське командування застосувало давню військову тактику, відому як «еластична оборона».

Для реалізації цієї тактики російські війська відходять на другу лінію позицій, заохочуючи українські сили просуватися вперед, а потім завдають удару у відповідь, коли українці стають вразливими: або під час пересування по відкритій місцевості, або коли вони підходять до нещодавно залишених російських позицій.

«Мета полягає в тому, щоб не дати українським військам фактично закріпитися на позиціях і використовувати їх як базу для подальшого наступу», - пояснює видання.

Власне, саме це Україна і змогла зробити в селі Роботине на півдні, де триває основний удар українського наступу.

«Війська в обороні здають позиції, завдаючи при цьому ворогу якомога більших втрат, щоб таким чином виснажити його перед рішучою контратакою», - сказав старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Бен Баррі.

Ця тактика - лише один з кількох факторів, які стоять на заваді більш швидкого прогресу, - кажуть українські чиновники і військові експерти. Серед інших причин вони називають використання Москвою щільних мінних полів, мереж окопів і танкових загороджень, а також небажання союзників по НАТО надати Україні сучасні винищувачі і зброю більшої дальності на більш ранніх етапах війни.

Мабуть, найсерйознішою проблемою для України є великі запаси артилерії Росії, які вона використовувала впродовж всього конфлікту, а особливо для відбиття літнього контрнаступу.

Баррі пояснює, що еластична оборона - це не нова стратегія. Радянський Союз застосовував її, щоб завдати поразки Німеччині в 1943 році під час Курської битви.

«Історично вона застосовувалася дуже успішно, але для досягнення успіху потрібне хороше керівництво і добре підготовлені війська, а також нанесення рішучих контрударів», - сказав  експерт.

За словами аналітиків, без прямого доступу до російського командування важко оцінити, чи застосовується ця тактика в конкретний день. Але Інститут вивчення війни помітив, що російські сили вдаються до неї поблизу села Роботине, яке в серпні перейшло під український контроль. Деякі важливі польові укріплення кілька разів переходили з рук в руки, а російські сили «проводили успішні обмежені тактичні контратаки».

Військові експерти вважають, що Росія зазнала значних втрат у ході українського контрнаступу, хоча їй вдалося сповільнити українські війська до повзучого просування частково завдяки своїй еластичній обороні.

Ключовим фактором успішної реалізації цієї тактики є розумне використання військових резервів, які можуть бути кинуті в бій для контратаки, - сказав виданню колишній український командир, а нині старший науковий співробітник Центру Разумкова Олексій Мельник. За його словами, Москва, схоже, почала розгортати елітні повітряно-десантні підрозділи для захисту своєї оборони в Запорізькій області, що свідчить про те, що її регулярні резерви можуть вичерпуватися. І це може бути «обнадійливою новиною» для України.

Старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Майкл Кофман сказав, що якщо російські війська почнуть відступати більш ніж на кілька сотень метрів за один раз, а українські війська, особливо механізовані підрозділи, зможуть набрати достатній темп, щоб просуватися значними силами, це буде ознакою того, що оборонна стратегія Росії починає давати збої.

«Одне з найбільших питань, яке залишається відкритим: чи зможуть українські військові досягти прориву», - сказав він минулого тижня.

Джерело матеріала
loader
loader