Шведська королівська академія наук помилково передчасно назвала лауреатів Нобелівської премії з хімії 2023 року. Про це повідомила шведська газета Dagens Nyheter.
Академія наук відправила пресреліз з іменами лауреатів деяким ЗМІ на чотири години раніше за термін. Експерт Нобелівського комітету з хімії Хайнер Лінке заявив, що “ми ще не ухвалили рішення”, проте о 12:45 за київським часом Шведська королівська академія наук назвала ті ж імена, що були у пресрелізі.
- Зазвичай ми дуже добре вміємо зберігати в секреті імена лауреатів, - заявив експерт Нобелівського комітету з хімії Хайнер Лінке.
Нобелівську премію з хімії 2023 року присудили "за відкриття та синтез квантових точок" (наночастинок) трьом ученим з різних країн, які працюють у США. Це уродженець Парижа Мунгі Бавенді (зараз Массачусетський технологічний інститут), уродженець Клівленда Луїс Брус (Колумбійський університет, Нью-Йорк) та Олексій Єкімов із Санкт-Петербурга (з 1999 року працює у компанії Nanocrystals Technology Inc., Нью-Йорк).
- На початку 1980-х років Луї Брюсу та Олексію Єкімову вдалося створити незалежно один від одного квантові точки - наночастинки, настільки крихітні, що їх характеристики визначаються квантовими ефектами. 1993 року Мунгі Бавенді зробив революцію в методах виробництва квантових точок, зробивши їхню якість надзвичайно високою – життєво важливою умовою для їх використання у сьогоднішніх нанотехнологіях, — йдеться на сайті Нобелівської премії.
Шведська королівська академія наук зазначила, що 1981 року пітерський вчений Олексій Єкімов опублікував своє відкриття у радянському науковому журналі, але через залізну завісу американський вчений Луї Брюс не знав про нього. Відкриття та синтез квантових точок стали основою для нанотехнологій.
- Квантові точки тепер висвітлюють комп'ютерні монітори та екрани телевізорів на основі технології QLED. Вони також додають нюансів світла деяких світлодіодних ламп, а біохіміки та лікарі використовують їх для картування біологічних тканин, – пояснили у Шведській королівській академії наук.
Дослідники вважають, що в майбутньому відкриття зможе зробити свій внесок у створення гнучкої електроніки, крихітних датчиків, тонших сонячних елементів та зашифрованого квантового зв'язку.
Премію в 11 мільйонів шведських крон троє вчених із США розділять між собою.
Виток інформації про Нобелівську премію відбувається рідко, а список номінантів тримається в секреті 50 років після оголошення переможця.
2 жовтня Нобелівську премію-2023 з фізіології та медицини отримали двоє вчених, які сприяли створенню вакцин від COVID-19.