З ким воює Ізраїль: історія Палестино-Ізраїльського конфлікту
З ким воює Ізраїль: історія Палестино-Ізраїльського конфлікту

З ким воює Ізраїль: історія Палестино-Ізраїльського конфлікту

У суботу, 7 жовтня палестинська терористична організація ХАМАС завдала ракетного удару по Ізраїлю випустивши, за попередніми даними 2200 ракет. Паралельно диверсійні групи зайшли з сектору Гази на територію країни й почали розстрілювали військових та місцевих жителів.  

Влада Ізраїлю офіційно заявила, що у країні триває війна. 

Через що почалася війна та з ким воює Ізраїль з’ясовували Факти ICTV.

Зараз дивляться

Хронологія війни в роках

Ізраїльсько-палестинський конфлікт триває вже дуже давно й тягнеться ще з 1947 року.

Як відомо з відкритих джерел, перша війна за незалежність Ізраїлю почалася у 1947 й тривала до 1949.

29 листопада 1947 Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію № 181, яка передбачала утворення на території Палестини двох держав: арабської та ізраїльської. Загалом, єврейське населення вітало цей план, але араби його відкинули.

14 травня 1948 Єврейська Національна Рада проголосила створення держави Ізраїль, а в ніч проти 15 травня 1948 єгипетські літаки почали бомбардувати Тель-Авів. В результаті чого армії пʼяти арабських держав почали військові дії проти євреїв.

Війна завершилася в лютому—липні 1949. 24 лютого Ізраїль уклав угоди про перемир’я з Єгиптом, 3 квітня з Йорданією, 20 липня з Сирією. Угоди мали тимчасовий характер й остаточно не врегулювали територіальні питання. 

У 1967 році, в ході Шестиденної війни з Єгиптом, Сирією, Йорданією, Іраком та Алжиром  Ізраїль зайняв історичні території Юдею, Самарію (Західний берег річки Йордан) та сектор Гази, які були населені в основному арабами. 

З 1972 по 1982 роки палестинські радикальні організації здійснили серію атак на ізраїльтян по всьому світу. 

Найжахливішою подією став теракт на Літній Олімпіаді 1972 року в Мюнхені, внаслідок якого всі заручники були вбиті.

9 листопада 1977 року президент Єгипту Анвар Садат зробив заяву, про готвність зустрітися з ізраїльськими керівниками для досягнення миру на Близькому Сході. 

19-21 листопада того ж року Садат відвідав Єрусалим, у грудні 1977 року пройшла серія зустрічей представників Єгипту, Ізраїлю та США. І хоча більшість країн підтримувала єгипетського президента, радикали були проти, й зрештою врегулювання конфлікту не відбулося. 

У 1987 відбулося перше повстання палестинських арабів. Їхньою метою була “боротьба проти ізраїльської окупації” та повернення територій, взятих під контроль під час Шестиденної війни у 1967 році. Протистояння тривало чотири роки до 1991, хоча в деяких джерелах повідомляють, що цей конфлікт закінчився у 1993 підписанням Угоди в Осло між Ізраїлем та Організацією визволення Палестини. 

У 1994 році була створена Палестинська національна адміністрація, якій підпорядковувалися сектора Гази та частина територій Західного берега річки Йордан.

2000-й рік вважається початком Інтифади Аль-Акси. Під час боїв та сутичок другої інтифади було вбито 1450 палестинців і 525 ізраїльтян. У це число входять бойовики та цивільні люди, терористи-смертники та їхні жертви, палестинські колаборанти, яких палестинські бойовики запідозрили у співпраці з Ізраїлем. Незважаючи на те, що загиблих ізраїльтян утричі менше, число цивільних жертв серед них складає 40 % від загальної кількості.

Тимчасове перемир’я

У 2005 Ізраїль відділився від Палестинської національної адміністрації (ПНА). 22 серпня того ж року всі мешканці єврейських поселень покинули сектор Гази.

12 вересня 2005 року Газу покинув останній ізраїльський солдат. Одностороннє розмежування завершилось 23 вересня 2005 року ліквідацією воєнного табору Дотан, поблизу Джаніна.

В результаті, з сектора Газа виведено 21 єврейське поселення, а з Самарії – 4.

З 2008 по 2009 рік у секторі Гази тривала операція під назвою Литий свинець, яка стала закінченням так званого перемир’я між Ізраїлем та палестинськими угрупуваннями.

3 січня 2009 р. ізраїльська армія розпочала наземне вторгнення в сектор Гази з метою знищення військових угруповань, які вели обстріл Ізраїлю. Бомбардування і наземна операція у секторі призвели до значних жертв серед мирного населення і отримали назву в арабських ЗМІ — Різанина в Газі.

У травні 2021 року відбулося збройне загострення довготривалого ізраїльсько-палестинського конфлікту. Яке стало найзапеклішим з 2014 року. Тоді внаслідок ракетних обстрілів і авіаударів загинуло щонайменше 300 людей, сере яких 12- діти.

Вторгнення ХАМАсу в Ізраїль 7 жовтня 2023

7 жовтня близько 6:30 ранку . ХАМАС заявив про початок нової масштабної операції проти Ізраїлю та завдав ракетного удару з боку сектору Гази.

За словами лідера військової організації ХАМАС Мохаммеда Дейфа в рамках операції під назвою Шторм Аль-Акса по Ізраїлю в суботу вранці нібито було випущено 5000 ракет.

Відомо щонайменше про 22 загиблих через ракетні удари із сектору Гази по центру і півдню Ізраїлю. У регіонах, наближених до сектора Гази, тривають бої.

Місцеві ЗМІ повідомляють про загиблих і поранених. У регіонах, наближених до сектора Гази, тривають бої.

Тим часом посольство України в Ізраїлі випустило рекомендації для українців, що робити під час масових обстрілів і 

Теги за темою
війна Ізраїль
Джерело матеріала
loader
loader