Кількість українських біженців, які хотіли б залишитися на новому місці проживання за кордоном, зросла з 8% до 18%.
Частка українців, які, рятуючись від війни, виїхали за кордон та хотіли б залишитися на новому місці проживання, за рік зросла з 8 до 18%.Такими є дослідження Ключовий капітал: як міграційні процеси впливають на бізнес, яке провела дослідницька компанія Gradus Research спеціально до Київського міжнародного економічного форуму.
Водночас дослідники констатували майже незмінно високе бажання українських мігрантів повернутися додому в Україну: зараз частка таких людей серед опитаних становить 63%, тоді як рік тому була на рівні 67%.
Серед охочих повернутися понад третину планують зробити це до кінця 2024 року (39%), тоді як іншій третині респондентів (36%) важко визначитися.
Рівень адаптації українців, які виїхали за кордон, досяг 62%. У топі країн, куди мігрували українці, залишаються Польща (29%), Литва (16%) і Німеччина (10%), хоча це і не відповідає даним Євростату (23,1%, 1,7% і 28,3% відповідно).
Засновниця і директорка дослідницької компанії Євгенія Близнюк зазначила, що 83% біженців в Україні мали роботу, зокрема 13% працювали у сфері освіти та навчання, 12% – в інженерії, науці та технологіях, 10% були фахівцями в галузі економіки та фінансів або з продажу і комунікації.
Результати опитування демонструють високий рівень працевлаштованості серед українських мігрантів. 70% опитаних мешканців України, які від початку війни перемістилися жити за кордон, наразі мають роботу. 54% працюють у країні перебування, ще 12% працевлаштовані в українських компаніях і працюють віддалено, а 4% працюють дистанційно на іноземну компанію.
Ключовою причиною безробіття серед опитаних українських мігрантів найчастіше є незнання місцевої мови (43%).
Щодо сфер зайнятості, то 14% є технічними працівниками та будівельниками, 10% займаються прибиранням або доглядом за будинком, стільки ж працюють в інженерії, науці та технологіях, по 8% – в освіті, продажах та комунікації, а ще по 7% – у логістично-транспортній галузі, управлінні та адмініструванні.
Опитування проводили з 22 вересня до 5 жовтня методом самозаповнення анкети в мобільному застосунку. Аудиторія дослідження (220 респондентів) – чоловіки та жінки віком від 18 років, які через війну виїхали за кордон (і досі там перебувають), до війни проживали в Україні.
Нагадаємо, у Європі зростає кількість українців із тимчасовим захистом. За останніми даними Євростату, їх у країнах ЄС налічується понад 4 млн.
У Польщі очікують зростання виплат від українських підприємців на 50%