Вчені розшифрували стародавній сувій, похований під попелом Везувію
Вчені розшифрували стародавній сувій, похований під попелом Везувію

Вчені розшифрували стародавній сувій, похований під попелом Везувію

Як ви можете собі уявити, враховуючи сувій, який був похований під курганами вулканічного попелу Везувію майже 2000 років, згорнутий папірус, розкопаний у стародавньому римському місті Геркуланум, досить складно відкрити, не кажучи вже про прочитання – але ШІ знайшов спосіб.

Вчені з Університету Кентуккі запустили конкурс «Везувій» у березні, опублікувавши тисячі рентгенівських зображень обвуглених, звужених сувоїв Геркуланума разом із непідготовленим програмним забезпеченням штучного інтелекту, яке можна використовувати для інтерпретації сканування.

Тепер два студенти претендували на перші призи: Люк Фарітор, студент інформатики Університету Небраски-Лінкольн, та Юсеф Надер, аспірант біоробототехніки Вільного університету Берліна у Німеччині.

Вчені розшифрували стародавній сувій, похований під попелом Везувію - Фото 1
Колись невидимі літери покращуються цифровим способом, де ШІ виявив сліди потрісканого чорнила в закритому сувої.  (Vesuvius Challenge)

І Фаритор, і Надер незалежно визначили слово «πορυρας» (або «порфіри», використовуючи сучасні грецькі символи), що означає «фіолетовий», що зробило його першим повним словом, декодованим зі сценаріїв за допомогою програмного забезпечення штучного інтелекту.

У Стародавньому Римі фіолетовий був важливим кольором, що часто символізує багатство та статус. Вважається, що це слово може відноситися до шат або рангу, хоча для того, щоб дізнатися напевно, буде потрібний подальший аналіз сувоїв.

Фаритор навчив модель машинного навчання на шаблоні «потріскування», виявленому на сувої у серпні — шаблоні, який може вказувати на чорнильний штрих. У міру того як ШІ виявляв більше потріскування і чорнильних мазків, нові дані навчання означали, що він став краще виявляти інші закономірності, і зрештою з’явилося слово «порфіри».

Надер також використав підхід машинного навчання, але навчив ШІ форм на зображеннях, які виглядали як літери. Знову ж таки, машинне навчання – змусивши ШІ ідентифікувати нові шаблони, показуючи йому, як ці шаблони мають виглядати – змогло виділити слово porphyras, а також деякі навколишні літери.

За наявності достатньої кількості навчальних даних, ці механізми штучного інтелекту здатні виявляти дуже незначні зміни текстури на рентгенівських зображеннях, виявляючи штрихи чорнила, невидимі для людського ока. Дослідники сподіваються, що незабаром буде розкрито ще більше.

Головний приз Vesuvius Challenge — із доданими до нього 700 000 доларів — дістається тому, хто зможе прочитати чотири або більше уривків з одного з цих згорнутих сувоїв. Якщо ви думаєте, що у вас є все необхідне для розшифрування тексту, ви навіть можете спробувати це зробити самі.

Бувши похованими після виверження вулкана Везувій у 79 році нашої ери, ці сувої не було виявлено до 18 століття, коли робітники натрапили на залишки розкішної вілли – вілли, яка, можливо, належала Луцію Кальпурнію Пізону Цезоніну, батькові Юлія Цезаря. — свекра.

На жаль, до наших днів дійшло дуже мало подібних стародавніх текстів. Якщо ці сувої можна буде прочитати, не розкриваючи їх – що, швидше за все, призведе до того, що вони розсипляться на порох, – ми зможемо отримати неоціненну інформацію про життя та навчання в першому столітті. Джерело

Джерело матеріала
loader
loader