Топ 10 кіноманіяків та душогубів
Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Щороку на Геловін кінороби намагаються налякати глядачів та випускають чергову низку горор-фільмів та серіалів. Але за роки існування жанру та сучасних традицій святкування утворився цілий попкультурний пласт. Герої, або, скоріше, лиходії у цій статті вже давно стали його невіддільною частиною, з’являючись не лише у фільмах, але й у коміксах, відеоіграх тощо. Сьогодні згадуємо культових кіноманіяків та душогубів, без яких важко уявити не те що моторошний жанр, але й кінематограф в цілому.

Допомагаємо

Очевидно, що при складанні десятки сильно не розженешся і до неї потрапили найбільш очевидні варіанти. Наприклад, ми не брали до уваги реальних убивць або персонажів з серіалів. Прикро, що немає тут поганців, які заслуговують на свою хвилину слави (наприклад, фонтрієрівський Джек чи той же Пила, про якого ми нещодавно писали). Тому будемо раді побачити ваші пропозиції в коментарях щодо того, хто ще гідний місця серед наймерзенніших кіноманіяків чи надприродних убивць.

Зміст

  • 1 Норман Бейтс
  • 2 Шкіряне обличчя
  • 3 Майкл Маєрс
  • 4 Джейсон Вурхіз
  • 5 Фредді Крюгер
  • 6 Пінхед 
  • 7 Ганнібал Лектер 
  • 8 Пеннівайз
  • 9 Примарне обличчя 
  • 10 Патрік Бейтман 
  • 11 Кріпер

Норман Бейтс

Фільми: «Психо» (1960), «Психо 2» (1983), «Психо 3» (1986), «Мотель Бейтса» (1987), «Психо 4: На початку» (1990), «Психо» (1998), «Мотель Бейтсів» (2013—2017)
Фірмова зброя: кухонний ніж
Особливість: роздвоєння особистості
Актори: Ентоні Перкінс, Вінс Вон, Фредді Гаймор, Курт Пол, Генрі Томас

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Розпочнемо з культової класики від Альфреда Гічкока, що заклала фундамент для подальшого розвитку слешера як піджанру фільмів жахів. Заснований на однойменному романі Роберта Блоха (1959), цей воістину видатний психологічний горор подарував світу неперевершений лиходійський образ.

Цікаво, що при його створенні Блох надихався історією реального маніяка і викрадача трупів Еда Ґейна. Втім, Норман Бейтс у виконанні Ентоні Перкінса був далекий від образу страшного душогуба. Перед глядачем (і своїми жертвами) персонаж поставав привабливим молодим чоловіком, про якого і не подумаєш, що він може бути вбивцею.

Ну і, звісно, згадуємо про легендарну сцену розправи у душі, де Гічкок викрутив на максимум саспенс за допомогою музичного оформлення та магії монтажу.

Шкіряне обличчя

Фільми: «Техаська різанина бензопилою» (1974), «Техаська різанина бензопилою 2» (1986), «Техаська різанина бензопилою 3: Шкіряне обличчя» (1990), «Техаська різанина бензопилою: Наступне покоління» (1995), «Техаська різанина бензопилою» (2003), «Техаська різанина бензопилою: Початок» (2006), «Техаська різанина бензопилою 3D» (2013), «Техаська різанина бензопилою: Шкіряне обличчя» (2017), «Техаська різанина бензопилою» (2022)
Фірмова зброя: бензопила
Особливість: маска з людської шкіри
Актори: Гуннар Гансен, Білл Джонсон, Р. А. Міхайлоф, Роберт Джекс, Ендрю Брин’ярскі, Ден Єгер, Сем Страйк, Марк Бернем

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

«Техаська різанина бензопилою» — ще одна знакова стрічка в історії фільмів жахів, що перетворилася на цілий культ та породила одного з найвідоміших кіноманіяків — Шкіряне обличчя. Цей забризканий кров’ю здоровань-реднек у масці з людської шкіри та бензопилою напереваги теж був створений під впливом від мерзенної діяльності вищезгаданого Ґейна.

Щоправда, низькобюджетний фільм Тоуба Хупера позбувся гічкоківського психологізму та становив класичний слешер, який, утім, теж міг похизуватися виразним саспенсом. Тож ласкаво просимо до залитого пекельним сонцем, спітнілого півдня США, що тоне не лише у бруді, а, як виявляється, і у крові. Тільки деякі місцеві фермери використовують безтурботну молодь замість великої рогатої худоби.

Майкл Маєрс

Фільми: «Хелловін» (1978), «Хелловін 2» (1981), «Хелловін 4: Повернення Майкла Маєрса» (1988), «Хелловін 5: Помста Майкла Маєрса» (1989), «Хелловін 6: Проклін Майкла Маєрса» (1995), «Хелловін: 20 років потому» (1998), «Хелловін: Воскресіння» (2002), «Хелловін» (2007), «Хелловін 2» (2009), «Хелловін» (2018), «Хелловін убиває» (2021), «Хелловін. Кінець» (2022)
Фірмова зброя: кухонний ніж
Особливість: моторошна маска
Актори: Нік Кастл. Тоні Моран, Томмі Лі Воллес, Тайлер Мейн та інші

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Якраз на зорі золотої епохи слешера на арені з’являється черговий культовий душогуб — Майкл Маєрс. Більше ніяких психологічних травм чи відхилень, адже цей персонаж геть позбавлений якихось мотивів чи емоцій. Про це свідчить і абсолютно «беземоційна» гумова маска, котра є незамінним атрибутом зловісного образу убивці. Це чисте, абсолютне зло, наскільки таємниче і незрозуміле, настільки ж і безжальне.

Ще в дитинстві Маєрс жорстоко розправився з власною сестрою, а вже у дорослому віці розпочав полювання на Лорі Строуд та інших мешканців містечка Хеддонфілд. Як це часто траплялося з успішними слешерами, історія Джона Карпентера та Дебри Гілл  обзавелася купою продовжень, перезапусків та рімейків, до чого свого часу доклав руку навіть такий ексцентричний персонаж, як Роб Зомбі.

Власне з Геловіном Маєрса ріднить його тяга до вбивств якраз напередодні титульного свята. Тож якщо 31 жовтня ви почуєте знайому фортепіанну мелодію, підкріплену фірмовою синтезаторною партією, час перевірити, чи міцно замкнені вхідні двері.

Джейсон Вурхіз

Фільми: «П’ятниця, 13-е» (1980), «П’ятниця, 13-е, частина 2» (1981), «П’ятниця, 13-е, частина 3» (1982), «П’ятниця, 13-е: Остання глава» (1984), «П’ятниця, 13-е: Новий початок» (1985), «П’ятниця, 13-е, частина 6: Джейсон живий» (1986), «П’ятниця, 13-е, частина 7: Нова кров» (1988), «П’ятниця, 13-е, частина 8: Джейсон захоплює Мангеттен» (1989), «Джейсон відправляється в пекло: Остання п’ятниця» (1993), «Джейсон Х» (2001), «Фредді проти Джейсона» (2003), «П’ятниця, 13-е» (2009)
Фірмова зброя: мачете
Особливість: хокейна маска
Актори: велика кількість здебільшого каскадерів

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Багатофільмова історія Джейсона Вурхіза сповнена умовностей, а те, що з ним відбувалося упродовж усієї франшизи, може здатися божевіллям. Аби душогуб продовжував свою криваву рутину, сценаристи неодноразово воскрешали його з могили, зіштовхували з іншою іконою жанру Фредді Крюгером та навіть відправляли у далекий космос.

Джейсон це справжній кошмар для гостей літнього табору «Кришталеве озеро» (і не тільки). У своєму канонічному образі у голкіперській масці він постає перед глядачем лише у третьому фільмі. З Майклом Маєрсом його ріднить, власне, носіння маски, таємнича мовчазливість та позамежна невразливість. З більшістю тутешніх колег по цеху — нескінченна кількість сиквелів.  

Фредді Крюгер

Фільми: «Кошмар на вулиці В’язів» (1984), «Кошмар на вулиці В’язів 2: Помста Фредді» (1985), «Кошмар на вулиці В’язів 3: Воїни сну» (1987), «Кошмар на вулиці В’язів 4: Повелитель сну» (1988), «Кошмар на вулиці В’язів 5: Дитя сну» (1989), «Фредді мертвий: Останній кошмар» (1991), «Кошмар на вулиці В’язів 7: Новий кошмар» (1994), «Фредді проти Джейсона» (2003), «Кошмар на вулиці В’язів» (2010)
Фірмова зброя: рукавиця з лезами
Особливість: спалена шкіра з безліччю рубців та шрамів
Актори: Роберт Інглунд, Джекі Ерл Гейлі

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Поряд з Вурхізом розташувалася ще одна відома фігура родом з 80-х, при цьому як мінімум не менш культова і значуща — Фредді Крюгер у виконанні Роберта Інглунда. На відміну від мовчазних колод цей жорстокий вигадник від самого початку володіє виразними надприродними здібностями та навіть має своєрідне почуття гумору.

Культова класика від майстра жахів Веса Крейвена ставить жертв маніяка у максимально вразливе становище. Якщо в реальному житті у персонажів подібних фільмів є принаймні теоретичний шанс на виживання (як мінімум у «фінальних дівчат»), то як вижити уві сні, де панує всесильний вбивця зі спаленою шкірою та зловісною рукавицею з гострими лезами — ще те питаннячко. Хоча от, наприклад, Ненсі Томпсон змогла знайти на нього відповідь.

Пінхед 

Фільми: «Повсталий з пекла» (1987), «Повсталий з пекла 2» (1988), «Повсталий з пекла 3: Пекло на Землі» (1992), «Повсталий з пекла 4: Кровна спорідненість» (1996), «Повсталий з пекла 5: Пекло» (2000), «Повсталий з пекла 6: Пошуки пекла» (2002), «Повсталий з пекла 7: Армія мерців» (2003), «Повсталий з пекла 8: Пекельний світ» (2005), «Повсталий з пекла 9: Одкровення» (2011), «Повсталий з пекла 10: Вирок» (2018), «Повсталий з пекла» (2022)
Фірмова зброя: ланцюги з прикріпленими до них гачками
Особливість: голова, покрита поздовжніми та поперечними розрізами, в перетин яких вбиті шпильки
Актори: Даг Бредлі, Стефан Сміт Коллінз, Пол Т. Тейлор, Джеймі Клейтон

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Та що це ми все про маніяків та серійних убивць. Трохи урізноманітнити цю зловісну компанію уготовано Пінхеду, котрий є породженням нестримної творчої фантазії Клайва Баркера. Ця інфернальна істота, або, правильніше, сенобіт, не стане бігати за грудастими білявками з сокирою напереваги. Його хліб то людська жага до задоволень, чим він користується сповна.

Той, хто відкриє містичну Шкатулку Лемаршана, зустрінеться з ними — жахливими садомазохістськими сенобітами на чолі саме з Пінхедом. Але замість безмежного задоволення шукач насолоди отримує пекельну БДСМ-вечірку, яка напевно стане для нього останньою.

Не дивлячись на те, що Пінхед справедливо отримав культовий статус, надалі його експлуатація набула загрозливих масштабів. Утворена кіноробами франшиза обзавелася низкою сиквелів один гірше іншого, що і стало найстрашнішою тортурою для шанувальників сенобіта зі шпилькамі в голові.

Ганнібал Лектер 

Фільми: «Мисливець на людей» (1986), «Мовчання ягнят» (1991), «Ганнібал» (2001), «Червоний Дракон» (2002), «Молодий Ганнібал» (2007), серіал «Ганнібал» (2013—2015)
Фірмова зброя: інтелект
Особливість: скажений погляд Ентоні Гопкінса і жага до канібалізму
Актори: Браян Кокс, Ентоні Гопкінс, Гаспар Ульєль, Мадс Міккельсен

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Ганнібал Лектер зійшов на екран зі сторінок романів Томаса Гарріса та став одним з найвидатніших кінолиходіїв саме завдяки неперевершеному перевтіленню Ентоні Гопкінса. Та й серед інших місцевих персонажів він помітно виділяється. Адже, як би не старався справити враження Роберт Інглунд у ролі Крюгера, а на «Оскар» сподіватись не доводилось.

Фішка в тому, що головною суперздібністю Лектера виявляється не вміння міцно тримати бензопилу чи мачете, а блискучий інтелект. Разом з тим схильність до канібалізму та безапеляційна жорстокість робить його не менш моноторшним хлопцем. Навпаки, відсутність надприродних якостей та маски, що дозволяє заглянути убивці прямо у вічі, робить його приземленішим, а значить — куди більш страшним і небезпечним, ніж стереотипні маніяки зі слешерів.

Під час підготовки до ролі Гопкінс надихався «бездушною» манерою мови комп’ютера HAL 9000 з «Космічної одіссеї 2001 року» Стенлі Кубрика, а свій фірмовий зловісний погляд взяв з документальних записів з допитами Чарльза Менсона.

Пеннівайз

Фільми: «Воно» (1990), «Воно» (2017), «Воно» (2019)
Особливість: Клоун-Танцюрист, червона кулька
Актори: Тім Каррі, Білл Скашгорд

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Ще один літературний персонаж, цього разу той, що вийшов з-під пера Короля жахів Стівена Кінга, теж цілком комфортно розташувався у цьому списку. Воно — таємничий могутній монстр, що харчується страхами дітей та самими дітьми. Мерзенне поріддя прокидається кожні 27 років та тероризує школярів містечка Деррі, штат Мен.

Існує думка, що образ Пеннівайза був натхненний реальним маніяком Джоном Вейном Гейсі, якого ЗМІ прозвали клоуном-убивцею. Хай там як, монументальна кінгівська проза має усього пару екранізацій: стару телевізійну адаптацію з Тімом Каррі, та сучасну і дуже успішну від Андреса Мускетті, де роль Клоуна-Танцюриста виконав Білл Скашгорд.

Цікаво, який з екранних Пеннівайзів більш моторошний? Поділіться своєю думкою в коментарях.

Примарне обличчя 

Фільми: «Крик» (1996), «Крик 2» (1997), «Крик 3» (2000), «Крик 4» (2011), «Крик» (2022), «Крик VI» (2023), серіал «Крик» (2015—2019)
Фірмова зброя: мисливський ніж
Особливість: чорний балахон та маска, натхненна картиною «Крик» Едварда Мунка
Актори: Скіт Ульріх, Метью Ліллард, Тімоті Оліфант, Лорі Меткалф, Скотт Фолі, Емма Робертс, Рорі Калкін, Майкі Медісон, Джек Квейд, Дермот Малруні, Ліана Ліберато, Джек Чемпіон, Тоні Револорі

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Постмодерністські вибрики Веса Крейевена у другій половині 90-х призвели до перезавантаження та переосмислення вже ледь притомного жанру слешер та породили черговий кіноманіячний культ. «Крик», з його іронічним ставленням до типових жанрових тропів та фірмовим «який твій улюблений жахастик», подарував світу Примарне обличчя. А ще закономірно став предметом пародії «Дуже страшне кіно».

Кожен раз під маскою маніяка ховаються різні герої, багатостраждальні Сідні Прескотт та Гейл Везерс отримують нові поранення (які до наступної частини обов’язково затягнуться, інфа сотка), а тепер на перший план виходить вже нове покоління дівчат у виконанні Мелісси Баррери та Дженни Ортеги.

Та як би не змінювалися персонажі, стан речей у горорі як такому та, відповідно, постіронічні метакоментарі між рядків, незмінним лишається прудкий Гостфейс. То який ваш улюблений жахастик?

Патрік Бейтман 

Фільм: «Американський психопат» (2000)
Фірмова зброя: всього потроху
Особливість: непристойно дорогий костюм
Актор: Крістіан Бейл

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Сюжет «Американського психопата» заснований на однойменному романі Брета Істона Елліса, що розповідає про класичного яппі з Волл-стріт Патріка Бейтмана. Цей неприємний тип купається у розкоші та страшенно любить себе. Здається, що під час сексу з повією Бейтман більше заводиться від власного відображення у дзеркалі, ніж від оголеної дівиці поряд.

Вбивця-меломан у виконанні Крістана Бейла це взагалі знахідка. Актор втілив на екрані ніби допельгангера Брюса Вейна, що теж живе подвійним життям. І це не кажучи про прізвище персонажа, яке ну дуже нагадує ім’я одного готемського супергероя.

Окрім сумувати в офісі та влаштовувати вечірки з дівчатами легкої поведінки, Бейтман полюбляє зарубати кого-небудь сокирою або розрізати бензопилою. Хоча, можливо, усе це не більше, ніж прояв його нездорової фантазії.

Авторам фільму вдалося зберегти сатиричний дух та жорстокість першоджерела, але, звісно, найбільшою їхньою вдачею стало затвердження Бейла на роль схибленого маніяка. Його образ виступає як інструмент критики культури консюмеризму, а цей контекст, своєю чергою, змушує згадати про інший культовий фільм тієї епохи — «Бійцівський клуб».

Кріпер

Фільми: «Джиперс Кріперс» (2001), «Джиперс Кріперс 2» (2003), «Джиперс Кріперс 3» (2017), «Джиперс Кріперс: Відроджений» (2022)
Фірмова зброя: сокира, кинджали, сюрикени
Особливість: галаслива вантажівка Шевроле-Кебовер 1940-х років
Актори: Джонатан Брек, Жарро Бенджамін

Топ 10 кіноманіяків та душогубів

Монстр-канібал Кріпер виступає вже одинадцятим, а тому вважайте бонусним номером у добірці. Кожної 23-ї весни, впродовж 23-х днів він виходить на полювання, щоб насититися м’ясцем юних мандрівників, які подорожують пустельною американською глушиною. Серед рясних кукурудзяних полів та старих занедбаних церков у них немає жодного шансу на порятунок.

Крики гидкого вороння сповіщають про невідворотне наближення смерті. Пекельне волання двигуна іржавої вантажівки служить сигналом до початку пекельної трапези. А запальна пісенька Луї Армстронга, що звучить контрапунктом до кривавих розправ, лунає, аби станцювати на кістках жертв.

Джиперс Кріперс не зазіхає на лаври старших і явно іменитіших колег, але своє законне місце серед видатних кінолиходіїв-убивць він заслужив. Як і ретро-горор Віктора Сальви загалом, Кріпер отримав позитивний відгук від багатьох шанувальників фільмів жахів.

Теги за темою
Кіно
Джерело матеріала
loader