Японія та Філіппіни домовилися посилити оборонні зв'язки на тлі зростання впливу Китаю
Японія та Філіппіни домовилися посилити оборонні зв'язки на тлі зростання впливу Китаю

Японія та Філіппіни домовилися посилити оборонні зв'язки на тлі зростання впливу Китаю

Японія та Філіппіни домовилися посилити оборонні зв'язки на тлі зростання впливу Китаю 

Країни планують підписати угоду про взаємний доступ. 

Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда і президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший у п'ятницю, 3 листопада, домовилися посилити оборонну співпрацю між своїми країнами на тлі розширення військової присутності Китаю в регіоні. Про це повідомляє Kyodo.

На зустрічі в Манілі Кішіда і Маркос підтвердили, що розпочнуть переговори щодо нового двостороннього договору, відомого як угода про взаємний доступ, з метою зміцнення зв'язків у сфері безпеки і сприяння проведенню спільних оборонних навчань.

"Завдяки нашій співпраці з Філіппінами ми сподіваємося підтримувати і зміцнювати вільний і відкритий міжнародний порядок, заснований на верховенстві права, щоб забезпечити світ, в якому захищена людська гідність", - сказав Кішіда.

"Ми усвідомлюємо переваги цієї угоди як для нашої оборони і військовослужбовців, так і для підтримання миру і стабільності в нашому регіоні", - заявив Маркос.

Для Японії це буде перша угода про взаємний доступ з членом Асоціації держав Південно-Східної Азії і третя після пактів з Австралією і Великою Британією, які набули чинності на початку цього року. 

Японія та Філіппіни прагнуть посилити тристоронню оборонну співпрацю зі Сполученими Штатами у відповідь на будівництво Китаєм штучних островів з військовою інфраструктурою в прилеглих водах і часті вторгнення в територіальні води інших країн.

Кішіда заявив, що Японія "виступає проти односторонніх спроб змінити статус-кво силою".

Токіо відкидає претензії Пекіна на контрольовані Японією острови в Східно-Китайському морі, в той час як Маніла вже тривалий час перебуває в суперечці з Пекіном через її претензії на суверенітет над майже всім Південно-Китайським морем.

Під час переговорів з Маркосом Кішіда пообіцяв надати Філіппінам радари для спостереження за узбережжям у межах нової програми Токіо з підтримки країн-однодумців, які поділяють такі цінності, як верховенство права і повага до основних прав людини.

Японія визначила чотири країни Азійсько-Тихоокеанського регіону - Бангладеш, Фіджі, Малайзію і Філіппіни, одержувачами допомоги у межах своєї програми, виділивши два мільярди єн (13 мільйонів доларів США) на фінансовий рік до березня 2024 року.

Під час свого триденного турне Південно-Східною Азією Кішіда також планує відвідати Куала-Лумпур, де в неділю зустрінеться зі своїм малайзійським колегою Анваром Ібрагімом.

Японія також розширює співпрацю із США та Південною Кореєю. У посиленні безпекового співробітництва Штатів, Південної Кореї та Японії в Пекіні вбачають зародки формування, спрямованого проти Китаю. Та чи справді азійські країни разом зі Сполученими Штатами найближчим часом зможуть сформувати військовий альянс на кшталт НАТО? Про перспективи такого союзу — в статті Наталії Бутирської «Війна Росії проти України оживила «привид НАТО» на Сході».

Джерело матеріала
loader
loader