Десятки міжнародних діячів закликали світових лідерів передати російські активи на користь України
Десятки міжнародних діячів закликали світових лідерів передати російські активи на користь України

Десятки міжнародних діячів закликали світових лідерів передати російські активи на користь України

Десятки міжнародних діячів закликали світових лідерів передати російські активи на користь України

Заморожених російських активів не вистарчить на відновлення України, але крок буде ефективним колективним контрзаходом щодо агресії.

Понад 30 відомих міжнародних діячів, серед яких колишні керівники урядів європейських країн, відомі американські дипломати, члени Європейського парламенту, Голова Мюнхенської безпекової конференції, експрезидент Світового Банку, представники Гарвардського, Стенфордського, Колумбійського та Єльського університетів, члени Атлантичної ради, виступили із зверненням до світових урядів та лідерів передати Україні заморожені російські активи обсягом близько 300 мільярдів євро для відшкодування збитків, завданих Україні та українцям.

Звернення було ініційоване головою Київського безпекового форуму Арсенієм Яценюком та опубліковане у впливовому британському виданні Financial Times.

У документі наголошується, що війна Росії проти України спрямована на знищення державності України, її народу, економіки та майбутнього, та була спланована Росією заздалегідь. Для цього Москва упродовж багатьох років накопичувала величезні ресурси, у тому числі й ті, що зосередила поза своїми межами.

«Росія свідомо стала поза законом. Тому вона повинна понести відповідальність за всі злочини в Україні, не бачені в Європі з часів Другої світової війни, та відшкодувати всі втрати і збитки», - зазначається у зверненні.

Зокрема його автори нагадують, що станом на сьогодні загальний обсяг заморожених суверенних російських активів становить приблизно 300 мільярдів євро, зокрема близько 200 мільярдів євро в Європейському Союзі.

«Ми закликаємо лідерів держав Групи Семи та Європейського Союзу схвалити довгоочікуване рішення, щоб дозволити Україні використовувати суверенні російські активи та спрямовувати їх на відшкодування збитків, завданих Україні та українцям», - наголошується в документі.

За словами підписантів звернення, використання суверенних російських активів слід розглядати як колективний контрзахід, який регулюється відповідним кодексом Комісії міжнародного права ООН з питань відповідальності держав.

«Зловживаючи своїм статусом постійного члена Ради Безпеки ООН, Росія вважає себе вільною від виконання норм міжнародного права та справедливості. Майбутня передача російських активів Україні є одним із тих обов’язкових кроків, що змусять агресора відчути тягар міжнародної відповідальності. Це також стане вагомим уроком для інших режимів, які намагаються підірвати міжнародний правопорядок», - підкреслюють автори ініціативи.

Вони зазначають, що поки Росія не повернеться на шлях дотримання міжнародного права і повністю не виплатить Україні та українцям юридично призначені репарації, саме Україна та українці мають стати отримувачами суверенних російських активів.  

Зокрема світових лідерів закликають зробити такі кроки:

  • сформувати відкритий реєстр заморожених суверенних російських активів із зазначенням їхніх сум, видів активів, їхнього місцезнаходження, поточного стану використання та доходів від них, а також розкрити умови поточного використання всіх заморожених суверенних активів Російської Федерації.
  • до остаточного рішення про передачу активів, всі доходи від використання заморожених активів Росії мають бути спрямовані в Україну та для українців.
  • Конгресу США варто прийняти законопроєкт «Відновлення економічного процвітання та можливостей  для українців» (“Rebuilding Economic Prosperity and Opportunity (REPO) for Ukrainians Act”), яки йнадасть президенту США повноваження використовувати суверенні активи РФ
  • Європейському Союзу та його державам-членам необхідно вжити відповідних кроків, включно з прийняттям необхідних законодавчих рішень.

«Суверенні російські активи мусять бути внесені в спеціальний Фонд відновлення України, яким керуватимуть представники держав Групи Семи за консультацій з Урядом України. За оцінками Світового банку, у лютому 2023 року вартість відновлення України вже досягла $411 млрд. Кожен день ця сума збільшується. Суверенні російські активи в 300 мільярдів євро не можуть компенсувати весь обсяг спричинених збитків, але стануть вагомим внеском у справу порятунку та відбудови демократичної, стійкої, європейської України», - підкреслюється у зверненні.

Нагадаємо, уряд Бельгії створив  спеціальний фонд для підтримки України, в який надходитимуть кошти від оподаткування заморожених російських активів в країні, що згодом будуть передані на підтримку України. Мова йде про 1,7 млрд євро.  Це перший такий крок щодо використання заморожених активів РФ на користь України.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader