Китай намагається відновити інтерес іноземних інвесторів: збільшить імпорт і розширить доступ до зовнішніх ринків
Прем'єр Державної ради Китаю Лі Цян пообіцяв, що його країна розширить доступ до іноземних ринків, а також збільшить імпорт, який цього року впав. Про це повідомляє Bloomberg.
"Ми будемо продовжувати сприяти відкритості, більшій інклюзивності та спільному використанню вигод", - сказав Лі у неділю, 5 листопада.
Він також пообіцяв "захищати права та інтереси іноземних інвесторів відповідно до закону". Ці коментарі пролунали після того, як показник іноземних інвестицій у другу за величиною економіку світу став негативним вперше з моменту початку спостережень у 1998 році.
Обіцянка збільшити імпорт з інших країн пролунала на тлі уповільнення китайської економіки, що негативно вплинуло на попит на товари з усього світу. Раніше цього місяця Китай повідомив, що у вересні імпорт скоротився на 6,2% - зниження фіксується сьомий місяць поспіль.
Китай намагається залучити більше іноземних інвесторів в країну, щоб допомогти економічному відновленню, але економісти кажуть, що зниження прямих іноземних інвестицій за показником платіжного балансу відображає меншу готовність іноземних компаній реінвестувати прибутки, отримані в країні.
Це пов'язано з напруженими відносинами Пекіна із Заходом і зростанням привабливості зберігання готівки за кордоном. Розвинені країни підвищують процентні ставки, тоді як Китай знижує їх, щоб стимулювати економіку.
Лі також пообіцяв, що Китай буде активнішим у "просуванні впорядкованого і вільного потоку даних відповідно до закону".
У 2021 році в Китаї набув чинності новий закон про захист даних, який викликав занепокоєння серед керівників транснаціональних корпорацій щодо їхньої здатності працювати в країні. У вересні уряд країни запропонував послабити деякі суворі правила щодо потоків даних за кордон - крок, частково спрямований на те, щоб розвіяти занепокоєння і відновити економічне зростання, що сповільнилося.
На початку 2022 року поширювалися надії на те, що економіка Китаю, а отже, і світова економіка, готова до підйому після трьох років суворих обмежень від політики «нульового COVID», яка пригнічувала попит, перешкоджала виробництву, розхитувала ланцюги постачання і спричинила найзначніше сповільнення економіки країни з часів початку ринкових реформ наприкінці 1970-х років.
Спочатку деякі галузі китайської економіки справді зростали. У перші кілька місяців 2023 року зріс експорт, і здавалося, що навіть ринок житлової нерухомості, який невпинно падав, нарешті відштовхнувся від дна. Але наприкінці другого кварталу останні дані про ВВП показали зовсім іншу картину: загальне зростання було слабким і, схоже, мало тенденцію до зниження. Обережні іноземні інвестори і обмежені в фінансах місцеві органи влади в Китаї вирішили не підтримувати початковий імпульс, писало Foreign Affairs.