Російському диктатору Володимиру Путіну може загрожувати нове звинувачення у воєнному злочині та черговий ордер на арешт. Цього разу – через планування умисного голоду в Україні.
Відповідні докази зібрали експерти з прав людини, інформує видання The Independent.
Згідно з цими даними, ще за кілька місяців до того, як Путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення, РФ активно готувалася викрасти запаси українського зерна та заморити українців голодом.
Планування голоду в Україні: що встановили експерти
Дослідженням цього питання займалася міжнародна юридична компанія з прав людини Global Rights Compliance (GRC).
Згідно з її звітом, коли російські танки перетнули державний кордон України 24 лютого 2022 року, вони “навмисно спершу націлилися на багаті зерном райони та інфраструктуру виробництва продовольства”.
GRC встановила, що російський оборонний підрядник ще в грудні 2021 року почав закуповувати вантажівки для перевезення зерна, а також три нові суховантажі (кожне судно – довжиною 170 м). Це може свідчити, що РФ заздалегідь планувала розкрадання українського продовольства “у безпрецедентних масштабах”.
Менш, ніж за тиждень після вторгнення РФ почала захоплювати українські ферми. Вона викрадала з тимчасово окупованих територій до 12 тис. тонн зерна на день.
Фото: Pexels
GPS-трекери на вкрадених у фермерів вантажівках показували, що колони їхали через тимчасово окупований Крим до Росії.
Експерти GRC передали виданню супутникові знімки, які зафіксували в Мелітополі зерновози з номерними знаками, зареєстрованими в Криму. На інших фото видно вагони з надписом “зерно”, які вирушали з вокзалу в окупованому Бердянську.
Ринкова вартість викраденого в Україні зерна оцінюється приблизно в $1 млрд на рік.
За даними GRC, окупанти примусово включили численні приватні зернові компанії в Україні до складу російського державного оператора.
У GRC припускають, що РФ не змогла швидко знайти водіїв для вантажівок, щоб вивезти величезну кількість продовольства. Про це свідчать оголошення про роботу, які публікували окупанти.
Розслідування крадіжки українського зерна тривало до серпня 2023 року.
Старший юрист GRC Юсуф Сайєд Хан назвав використання Росією зерна як зброї “безпрецедентним у сучасній історії”.
Зараз РФ закликає ООН та інші держави послабити запроваджені через війну санкції. Агресор прагне відновити вивезення зерна з тимчасово окупованих територій у країни, що найбільше постраждали від спровокованої РФ продовольчої кризи.
– Росія робить це, щоб представити себе “законним власником” українських територій, що, своєю чергою, також послаблює національну економіку України, – зазначив Юсуф Хан.
Докази для Міжнародного кримінального суду
Всі ці докази будуть надані Міжнародному кримінальному суду (МКС) у Гаазі. У GRC сподіваються, що це призведе до першого міжнародного переслідування проти Путіна за воєнний злочин, який полягає у використанні голоду як методу ведення війни.
На думку партнерки Global Rights Compliance Катріони Мердок, “дуже ймовірно”, що Росію визнають винною. У такому разі Міжнародний кримінальний суд може видати ще один ордер на арешт Путіна.
– РФ не лише застосувала багатосторонній підхід, беручи в облогу цивільне населення і руйнуючи критично важливу інфраструктуру, але також заздалегідь спланувала захоплення та розкрадання української сільськогосподарської продукції… Москва спровокувала глобальну продовольчу кризу й атакувала сільськогосподарський сектор України, використавши це як тактику ведення війни, – зазначила Катріона Мердок.
Перший ордер на арешт Путіна
У березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт диктатора Володимира Путіна – за звинуваченням у насильницькій депортації українських дітей до РФ.
Як пояснював прокурор МКС Карім Хан, ордер є довічним. Він діятиме доти, доки російський диктатор не постане перед судом.
Путіна можуть арештувати на території понад 120 країн, які ратифікували Римський статут МКС.