Найперша Конституція в світі й комплекс, старший за єгипетські піраміди: 10 фактів про Україну, якими можна пишатися. Фото
Найперша Конституція в світі й комплекс, старший за єгипетські піраміди: 10 фактів про Україну, якими можна пишатися. Фото

Найперша Конституція в світі й комплекс, старший за єгипетські піраміди: 10 фактів про Україну, якими можна пишатися. Фото

Україна – унікальна країна з тисячолітньою історією, варта того, щоб за неї боротися. Запорізька Січ вважається однією з перших у світі демократичних утворень, а Конституція Пилипа Орлика вперше у Європі обґрунтувала можливість існування парламентської демократичної республіки.

OBOZ.UA зібрав 10 фактів про Україну, якими варто пишатися.

1. Кам'яна могила недалеко від Мелітополя Запорізької області над річкою Молочною – це ізольований комплекс великих кам'яних брил заввишки до 12 метрів, що має природне походження. Це місце використовувалося древньою людиною як святилище, воно старше за Єгипетські піраміди та Стоунхендж. Там зосереджено понад три тисячі наскельних малюнків від кам'яного віку до епохи бронзи та пізнішого часу.

Наразі ця територія тимчасово окупована російською терористичною армією.

Кам'яна могила на Запоріжжі
Кам'яна могила (Запорізька область) на карті

2. До переліку світової культурної спадщини ЮНЕСКО занесено вісім найменувань з України. Це:

– історичний центр Львова;

– історичний центр Одеси;

– Софійський собор та пов'язані з ним монастирські будови, Києво-Печерська лавра, Церква Спаса на Берестові;

– стародавні букові ліси у Карпатах;

– резиденція митрополитів Буковини та Далмації у Чернівцях;

– стародавнє місто Херсонес Таврійський;

– низка дерев'яних церков: Святого Юра у Дрогобичі, Собору Пресвятої Богородиці у селі Матків, Святої Трійці у Жовкві та зішестя Святого Духа у селі Потелич на Львівщині, Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж і зішестя Святого Духа у Рогатині Івано-Франківської області, Архангела Михайла у селі Ужок, Вознесіння Господнього у селищі Ясіня Закарпатської області;

– пункт геодезичної дуги Струве (село Катеринівка на Хмельниччині).

3. 5 квітня 1710 року в день обрання гетьманом Пилип Орлик оголосив "Конституцію права і свободи війська Запорозького". Хоча реальної юридичної сили вона не набула (документ складався на чужині, а її укладачі не мали можливості повернутися до країни), Конституцію Орлика можна вважати першою у світі. У США конституцію ухвалили у 1787, а у Франції й Польщі – лише у 1791 році.

Титульний, перший та останній лист Конституції Орлика

4. Українські винахідники дали світу вертоліт (Ігор Сікорський), безкровний аналіз крові (Анатолій Малихін), за 14 років до винаходу апарату – перший ренгенівський знімок скелета (Іван Пулюй), кінескоп (Йосип Тимченко), електричний трамвай (Федор Піроцьк) та інше.

5. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі. Три з них розташовані в Україні. Це Києво-Печерська (столиця країни), Почаївська (Тернопільська область) і Святогірська (Донецька область) Лаври.

Свято-Успенська Святогірська лавра

6. Знищений окупаційними військами на початку повномасштабного вторгнення український літак Ан-225 "Мрія" встановив 462 авіаційні рекорди, з них понад 240 світових. Його спроєктували на київському механічному заводі, спочатку він замислювався для транспортування космічних кораблів. Цей літак перевіз найбільш важкий в історії авіації вантаж – 253,8 тонн.

Ан-225 Мрія знищили війська РФ

7. У XI столітті Київ був найбільшим містом Європи – приблизно в 50 разів більшим за Лондон, у 10 – за Париж.

8. Людина, увічнена найбільшою кількістю пам'яток у світі – наш пророк, мислитель, письменник і художник Тарас Шевченко. У 35 країнах світу є 1384 пам'ятників Шевченку.

Меморіал Тараса Шевченка у 2200-му кварталі Вашингтона (США)

9. Острозька академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, найстаріший український науково-освітній заклад. Вона була заснована князем Костянтином Острозьким у 1576 році.

До речі, в сучасній Україні відсоток населення з вищою освітою вищий за середньоєвропейський рівень.

Острозька академія

10. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень – це "Щедрик" українського композитора Миколи Леонтовича. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells.

Раніше OBOZ.UA розповідав детальніше про Івана Павловича Пулюя – нашого видатного співвітчизника, якому належать відкриття у різних наукових галузях. Знайти матеріал можна за посиланням.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader