День Андрія Первозванного - свято, яке відзначають на честь одного з дванадцяти апостолів Христа. Ким був святий, коли його день пам'яті випадає за новим стилем, що заведено робити у цей час, а що заборонено - розповідаємо в матеріалі.
- Хто такий Андрій Первозванний
- Коли День Андрія Первозванного
- Андріїв день - традиції свята
- Що не можна робити в День Андрія Первозванного
- Ворожіння на Андрія Первозванного
Хто такий Андрій Первозванний
Андрій народився в Галілеї, у місті Віфсаїді, на початку I століття, у родині рибалки. З юного віку хлопчик вирішив, що присвятить життя служінню Богу і тому не одружився. Одного разу він почув про те, що Іоанн Предтеча на річці Йордан проповідує про прихід Месії. Андрій залишив рідні краї і вирушив до Іоанна і незабаром став його учнем. У віру Андрій також привів свого брата Симеона - він став апостолом Петром.
Згідно з переказами, Андрія покликали першим з апостолів і учнів Ісуса Христа, тому його і назвали - Первозванний. Також святий слідував за Ісусом до останніх днів, був свідком Воскресіння і Вознесіння Христового.
Після Воскресіння Христа на всіх апостолів зійшов Святий Дух, і вони набули здатності зцілювати людей від важких недуг і проповідувати різними мовами. Андрію Первозванному випав жереб проповідувати в язичницьких країнах: він подолав Босфор, дійшов до Києва і Новгорода. Але коли повернувся до язичників, то був розіп'ятий на хресті. Мощі апостола перенесли до Константинополя, а пізніше - до Італії.
Коли День Андрія Первозванного
з 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Це означає, що дати всіх неперехідних свят (фіксовані) змістилися на 13 днів раніше. Таким чином, 13 грудня свято Андрія Первозванного за новим стилем тепер відзначають 30 листопада.
Андріїв день - традиції свята
Цього дня віряни йдуть до храму, щоб поставити свічку святому і помолитися. Андрія Первозванного вважають покровителем моряків і рибалок, тому моляться про їхній захист. Також святого просять про захист сім'ї, посилення віри та єдність людей, про щасливий шлюб і милосердя до оточуючих.
У народному календарі 30 листопада - свято Андріїв день, або Андрій Осінній. За традицією потрібно накрити для сім'ї багатий стіл, але оскільки зараз триває Різдвяний піст, то страви мають бути пісними. За народною традицією цього дня також ворожать, хоча церква цього не схвалює.
Що не можна робити в День Андрія Первозванного
У свято забороняється:
- лаятися, особливо з родичами;
- шити, вишивати, в'язати, ткати, прясти;
- виконувати важку роботу по дому;
- влаштовувати гучні застілля.
За народними прикметами, цього дня особливої сили набирає нечиста сила, тому не рекомендувалося без потреби навіть виходити з дому. З цієї ж причини в будинок не пускали гостей, навіть добре знайомих людей - це вважалося поганою прикметою.
Ворожіння на Андрія Первозванного
День святого Андрія називають ворожильним. За старих часів у цей час люди слухали воду: підходили до колодязя, річки або озера і прислухалися до шуму води. Якщо було тихо, то взимку не буде хуртовин і холодів, а якщо чувся шум або щось на кшталт стогонів - до морозів, потопів і бурь.
Також Андріїв день вважався часом, вдалим для ворожінь на наречених. Є кілька способів поворожити цього дня:
- Один із найпопулярніших - ввечері потрібно вийти на вулицю і запитати ім'я першого зустрічного - так зватимуть чоловіка.
- За вечерею непомітно відламати шматочок хліба, покласти під подушку, примовляючи: "Суджений, ряджений, приходь до мене вечеряти". Після цього уві сні можна побачити нареченого.
- Поставити під ліжко миску з водою, під подушку покласти дзеркало, ніж, чоловічу шапку - вважається, що ці предмети мають викликати віщий сон.
Крім цього, проводили за старих часів і ще один ритуал: сіяли в горщик льон і читали над ним "Отче наш": дев'ять разів стоячи, дев'ять разів на колінах і дев'ять разів сидячи. Потім говорили: "Святий Андрію, я на тебе льон сію, дай же мені знати, за ким я буду той льон рвати". Горщик ставили під ліжко, а щоб ворожіння збулося, намагалися тримати піст і уникали розмов.
Раніше ми розповідали, коли буде день святого Миколая у 2023 році за новим церковним календарем.