Нідерланди перетворюються на Словаччину 2.0
На парламентських виборах у Нідерландах здобула перемогу антиєвропейська ультраправа "Партія свободи" на чолі з Гертом Вілдерсом. Він виступає проти допомоги озброєнням для України
Згідно з попередніми прогнозами, "Партія свободи" отримала 37 місць у парламенті. Це більше на 20 місць, ніж партія має у парламенті зараз.
Із помітним відставанням від ультраправих на другому місці перебуває коаліція "Ліво-зелених" і лейбористів на чолі з колишнім віцепрезидентом Єврокомісії Франсом Тіммермансом – 25 місць.
"Народна партія за свободу і демократію" прем’єр-міністра Марка Рютте, яку очолила Ділан Єшильгоз-Зегеріус, може розраховувати на 24 місця.
Новоутворена політична партія "Новий суспільний договір" на чолі з Пітером Омцігтом отримала 20 мандатів.
Новий "Союз фермерів-громадян", утворений на тлі фермерських протестів у Нідерландах, може розраховувати на 7 мандатів.
Усі партії з нинішньої коаліції з VVD суттєво погіршили результати: "Демократія 66" отримує 9 мандатів, "Християнсько-демократичний заклик" – п’ять, а "Християнський союз" – три місця.
Явка виборців склала 77,8%.
Дані результати виборів свідчать про надзвичайну мобілізацію виборців, з одночасним запитом на докорінну зміну здійснюваної політики, а також прагнення ротації еліт. Чим це продиктовано, це предмет окремого дослідження та аналізу його даних.
Тепер найімовірнішим сценарієм є той, в якому Герт Вілдерс очолить процес формування нового уряду.
Вочевидь, він спробує сформувати правий уряд із "Народною партією за свободу і демократію" і партією "Новий суспільний договір", які разом матимуть більшість у 81 місце у 150-місному парламенті.
Обидві партії заявили, що вагаються щодо об’єднання із "Партією свободи" Вілдерса через його відверту антиісламську позицію, яка включає в себе наміри заборонити всі мечеті та Коран у Нідерландах.
Виглядає так, що у випадку формування правого уряду Марк Рютте та Пітер Омцігт збалансують ультраправого євроскептика Герта Вілдерса.
Марк Рютте може вимагати в коаліційному уряді для своєї партії міністерство закордонних справ та міністерство оборони.
Словом, маємо сценарій "Словаччина 2.0".