25 листопада – 329-й день 2023 року, до кінця якого залишається лише 36 днів. Сьогодні відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок та розпочинається тиждень захисту прав людини. В Україні сьогодні жалоба за загиблими від Голодоморів. А у православ'ї це день апостола від сімдесяти Климентів.
Ми розповімо про найважливіші події в історії, що відбулися цього дня. Читайте у цій статті про свята, обряди та прикмети на 25 листопада, хто зі знаменитостей сьогодні святкує день народження і кого слід привітати з іменинами.
Зміст:
День захисту жінок
З 1981 року 25 листопада відзначається як День проти насильства. 1999 року ООН дату Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
"Насильство щодо жінок завдає невимовних страждань, горе сім'ям, від якого страждають і старі, і молоді, і доводить громади до зубожіння. Воно не дозволяє жінкам використовувати всі свої потенційні можливості, обмежує економічне зростання і підриває розвиток", – сказано у відповідній резолюції ООН.
Дату, звичайно, обрано не випадково. У 1960 році в Домініканській Республіці цього дня за наказом диктатора Рафаеля Трухільо були по-звірячому вбиті сестри Мірабаль. За даними ООН, 35% жінок і дівчаток у світі зазнають тих чи інших форм фізичного чи сексуального насильства протягом життя; близько 200 мільйонів жінок і дівчат піддалися операціям на жіночих статевих органах; у всьому світі близько 750 мільйонів жінок і дівчат одружилися до досягнення 18-річного віку; жінки та дівчатка становлять 71% усіх жертв торгівлі людьми, 3 з 4 з них піддаються сексуальній експлуатації. При цьому у низці країн наслідки насильства проти жінок зберігаються протягом поколінь.
Щороку з 25 листопада по 10 грудня відзначається Тиждень боротьби за права людини. А вже в рамках цього тижня проводяться "16 днів боротьби проти насильства щодо жінок". Це міжнародна кампанія боротьби з насильством на ґендерному ґрунті.
День пам'яті жертв Голодоморів в Україні
У четверту суботу листопада в Україні щороку відзначається скорботна пам'ятна дата. Це День пам'яті жертв Голодоморів. Дата присвячена подіям 1932-1933 років, коли внаслідок навмисних дій влади СРСР від голоду в Україні померли мільйони мешканців. Голодною смертю померли, за різними оцінками, від 9 до 13 мільйонів людей. 2006 року українська влада визнала події Голодомору геноцидом українського народу, проте останніми роками аналогічні визнання роблять інші країни.
На згадку про жертв Голодомору в Україні у різних містах країни встановлено меморіальні комплекси. Раніше у День пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій зазвичай у цих комплексів проходили церемонії поминання. Однак навряд чи вони будуть доречні цього року через російську агресію, оскільки військові РФ вважають такого роду заходи ціллю і завдають авіаудари по скупченням людей. Проте о 16:00 у День пам'яті жертв голодоморів в Україні буде загальнонаціональна хвилина мовчання. Крім того, дату прийнято відзначати запаленою свічкою на підвіконні свого будинку.
Налипання мокрого снігу та ожеледиця: погода в Україні у вихідні
Що відзначають в інших країнах:
День янгола сьогодні
Цього дня вітання з днем янгола приймають:
Яке сьогодні православне церковне свято
25 листопада українське православ'я, як і вчора, згадує в церквах усіх голодом заморених. Крім того, цього дня (8 грудня за старим стилем) за новим календарем день пам'яті Климента I, апостола від сімдесяти.
Папа Римський Климент I - один із перших християнських проповідників. Відомо про нього небагато. Майбутній Папа народився в I столітті в знатній і багатій римській родині, але втратив батьків у аварії корабля. Юнаком він почув про Ісуса Христа і з Риму спеціально вирушив на схід послухати проповіді апостолів Варнави та Петра. Саме у Петра хлопець прийняв хрещення та став учнем. І після цього сталося диво: серед учнів апостола Климент знайшов своїх братів, а пізніше вони знайшли батьків, загублених під час аварії корабля.
За своє життя апостол Климент зробив багато добрих діл і прославився зціленнями. За християнські проповіді його заслали з Риму на Інкерманські каменоломні у Херсонесі Таврійському. Але святий і там продовжив проповіді, а за його молитвою біля каменоломень забило джерело. Коли християн серед засланих стало дуже багато, від Климента вирішили позбутися. Його прив'язали до якоря та втопили в морі. Але молитвою сподвижників море відступило. Климента наші й поховали. З цього часу протягом семи століть цього дня море відступало, щоб можна було вклонитися до місця смерті святого.
Традиції, прикмети та заборони цього дня
Старі в цей день з печей не злазили, та й дітлахам суворо заборонялося виходити з дому, "щоб бруд дорогами не місити", а дівчата, збившись зграйкою, згадували подробиці "подружкиних весіль". Свої до весни їм доводилося відкладати, бо осінній весільний цикл давно пройшов. Які вже веселощі, коли Різдвяний піст.
Казали, що найважче переносять зимову холоднечу маленькі діти, тому Клименту прийнято було молитися за синів і дочок, щоб Бог до них був милостивим. Зазвичай батьки 25 листопада вимолювали здоров'я дітям, водночас просячи Бога про щастя для них.
Що сьогодні не можна
Нагадаємо про Різдвяний піст, який вже триває. Відповідно, богобоязливі люди сьогодні, окрім звичайних для християн заборон лаятися, лихословити і пліткувати, також уникають скоромної їжі. Та й пісної намагаються не переїдати. Взагалі, за старих часів на Климента працювати належало натще, ситий шлунок заважав гарній роботі.
Крім того, цього дня не варто давати гроші у борг і поспішати. У людей, які поспішатимуть, справи підуть погано. Також 25 листопада не можна лізти у чужі справи та давати поради, коли про них не просять.
Прикмети
Хто народився цього дня
Історія цього дня
День Святого Миколая – чому кладуть подарунки під подушку