27 листопада - 331 день, все холоднішого 2023 року, до кінця якого залишається тільки 34 дні. Православна церква України 27 листопада за новим стилем вшановує преподобного Романа Антіохійського, якому моляться про лікування безпліддя та тяжких хвороб. А за старим стилем це Пилипів день. Сьогодні також відзначається Куделиця. Ми розповімо про найважливіші події в історії, що відбулися цього дня, і хто зі знаменитостей святкує день народження.
Куделиця
В Україні 27 листопада – не червоний день календаря. Однак не варто забувати і про суто народні свята – нехай їх немає у святцях чи календарі ООН. Ось таке, народне свято "Куделиця" і відзначається 27 листопада.
Традиційно, цей день святкувався на "широку ногу". Закінчився збирання врожаю і засіки ломилися від зерна, з полів було зібрано врожай картоплі, капусти та інших овочів, забита частина худоби. Все це ставили на стіл. З наступного дня починався Різдвяний (Пилипівський) піст завдовжки 40 днів, тому народ наїдався напередодні.
Цими днями закінчувалися весілля та інші галасливі свята. Весь час потрібно було присвячувати роботі та благочестивим заняттям. Однак увечері Пилипового дня можна було зайнятися ворожінням. Для цієї мети дівчата таємно залишали шматок яловичини з вечірньої трапези, потім ховали його вночі під подушку, тричі промовляли заповітні слова і лягали спати. Після цього уві сні можна було побачити майбутнього нареченого.
З Пилипівок починалися "бабині засідки": жінки збиралися в одній хаті, пряли льон і шерсть. При цьому співали тихі пісні чи розмовляли. Збереглося чимало приказок і прислів'їв, що наголошують на важливості рукоділля: "У недбайливої пряхи і на себе немає сорочки"; "Не напрядеш взимку - нічого буде ткати влітку"; "Соха годує, веретено одягає".
День ангела сьогодні
27 листопада, іменини відзначають: Аристарх, Пилип, Олексій, Григорій, Микола, Михайло, Порфирій, Сергій, Олександр, Василь, Костянтин, Гаврило, Віктор, Георгій, Дмитро, Петро, Федір, Анна.
Яке сьогодні православне церковне свято
Пилипів день відзначається щорічно 27 листопада. Православні цього числа вшановують пам'ять святого апостола Пилипа. Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою, то в цей день спостерігали за травами.
Апостол Пилип був одним із тих, кого Господь Бог сам попросив іти за ним. Сповідуючи Слово Боже, він відвідав багато країн. Уславився тим, що зумів обернути цілу країну язичників (Ефіопію) у християнську віру.
Він був підданий жорстоким тортурам, але не зрікся віри. Його стратили через розп'яття на хресті головою.
Традиції та прикмети цього дня
На Пилипів день не забували і про домовика. Його пригощали всілякими закусками, щоб він беріг худобу. Перш ніж приступити до вечірньої трапези, господарі будинку виходили на подвір'я, відбивали уклін і звали домовика на вечерю. Їжу, що залишилася, після трапези накривали серветкою і залишали до наступного дня. Вважалося, що вона нагодує домовика. Згідно з повір'ям, якщо він залишиться задоволений вечірньою трапезою, то натягає багато снігу та накриє посіви, щоб уберегти їх від морозу.
З цих днів починався "вовчий місяць". Вовки ще не ослабли від голоду, але вже не проти були чимось поживитись. Вони збиралися в зграї та починали тинятися всюди, іноді підбиралися близько до житла людей. Могли навіть напасти на самотнього мандрівника чи худобу. Тому люди намагалися триматися якомога далі від лісів, відкритих місцевостей та полів, де часто можна було зустріти вовків.
Кто народився в цей день