Аграрії виступають проти змін правил на продаж землі: причини
Аграрії закликали парламентарів відтермінувати збільшення лімітів на продаж землі з 1 січня 2024 року. Продаж землі крупному бізнесу має бути призупинений на час війни та на два роки після її завершення. Про це заявили представники Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР).
До 1 січня 2024 року право на придбання сільськогосподарської землі є тільки у фізосіб-українців. Обмеження – не більше 100 га в «одні руки». З 2024 року дозволяєтьcя купувати ще і юрособам. З цього моменту для всіх починає діяти інше обмеження – не більше 10 тис. га.
У ВАР заявили, що аграрна галузь неспроможна працювати в рамках нововведень у земельному законодавстві, які передбачені з 1 січня 2024 року.
За словами голови ВАР Андрія Дикуна, середній агробізнес не проти земельної реформи та присутності на ринку юридичних осіб, але аграрії проти збільшення в умовах війни лімітів на продаж землі «в одні руки». «У середнього та малого бізнесу, який виробляє 60% агропродукції, немає коштів купувати землю. В умовах низьких цін на агропродукцію, логістичних проблем зі збутом, браку фінансових ресурсів та робочої сили через війну, аграрії не мають змоги виступити повноцінними учасниками земельного ринку», - сказав він.
За словами Миколи Пивовара, директора ПП «Андріївка» з Харківської області, більшість агропідприємств сьогодні працюють у збиток, навіть при наявності кредитування. «Агробізнес працював у непоганих умовах, коли розробляли земельну реформу, але війна внесла корективи. Під час воєнного стану не може бути такого ринку, щоб продавати по 10 тис. гектарів», - сказав він.
У пріоритеті держави повинна бути програма розвитку села, програми розвитку глибокої переробки, фінансові відшкодування людям, які тимчасово залишили окуповані території. Таку думку висловив Олександр Могилевцев, аграрій-військовослужбовець, власник окупованого господарства в Запорізькій області.
Держави ЄС не в захваті від апетитів транснаціональних компаній, і там триває боротьба з їхнім впливом, а уряд США взагалі почав скуповувати колись продані державні землі назад. У цей же час в Україні 80% сільгоспземель вже віддали у власність агрохолдингів. Про проблеми, до яких призвело непідготовлене відкриття ринку землі в Україні, детальніше читайте в інтерв'ю Інни Ведерникової з почесним президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників (АФЗУ) України Миколою Стрижаком - "Війна і крадіжка". Хто й чому захоплює сільськогосподарські землі України?".