День Андрія Первозванного: що можна і не можна робити на свято
День Андрія Первозванного: що можна і не можна робити на свято

День Андрія Первозванного: що можна і не можна робити на свято

Перехід ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар спричинив "зміщення" неперехідних церковних свят на 13 днів. День Андрія Первозванного, одне з найулюбленіших свят зимового циклу, православні віряни тепер відзначатимуть 30 листопада.

Традиційно Андріїв день пов’язаний із дівочими ворожіннями на нареченого. Про традиції та вірування цього дня – читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Від свята Калити до дня Андрія

У дохристиянські часи на цей період припадало давнє свято Калита, назване на честь хліба круглої форми, що нагадував сонце. Дівчата зранку пекли коржі, змашували їх медом та проводили обряди ворожіння на нареченого.

Навіть після хрещення Київської Русі обряд Калити не зник – він поступово трансформувався і дійшов до наших днів під виглядом "Андріївських ворожінь".

Апостол Андрій Первозваний – покровитель свята

За Євангелієм, Андрій був сином рибалки Іони із Вісфаіди. Андрія називають Первозванним, бо саме його першим закликав Ісус Христос, коли той ловив рибу. Андрій привів до Ісуса і свого брата – майбутнього апостола Петра.

Андрій Первозванний тісно пов’язаний з Україною. Після воскресіння Ісуса, апостол пішов проповідувати у Крим, а потім на територію, де згодом було засновано Київ. За переказами, апостол Андрій поставив хрест на одно у із пагорбів і сказав: "На горах цих засяє благодать Божа: велике місто буде тут".

Апостола Андрія Первозванного в народі вважають покровителем сімейного життя та всіх тих, хто перебуває у морі. Андрію моляться про захист Батьківщини та про успіхи у військово-морських справах. Дівчата ж просили у Андрія допомоги в пошуку гарного нареченого та молилися про щасливий шлюб.

Тож традиційний хліб цього дня – калита, символізував і щасливе сімейне життя, адже дівчата у процесі випікання намагалися думати про коханого та уявити ідеальне сімейне життя.

Традиції та заборони

В Андріїв день, як і в інші церковні свята, не варто займатися важкою фізичною працею, рукоділлям та виконувати домашню роботу.

Не слід також конфліктувати та лихословити, а також пліткувати, намовляти на когось чи відмовляти нужденним у допомозі.

Триває Різдвяний піст, тож віряни, що дотримуються обмежень, не вживають тваринні продукти, яйця, молоко.

Здавна на Андріїв день не влаштовували гучних гулянь.

Казали також: якщо на Андріїв день сніжить – зима буде дуже морозною та тривалою.

Раніше OBOZ.UA детально розповідав про етапи Різдвяного посту та основні заборони.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader