Окрім природного газу, нафтопродуктів, металу ЄС закуповує в РФ і добрива. У третьому кварталі 2023 року частка імпорту останніх повернулася до довоєнного рівня.
На торгівлю європейських країн з Росією сильно вплинули імпортні та експортні антиросійські санкції, запроваджені Євросоюзом після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Проте імпорт деяких позицій, зокрема, добрив повернув собі частку довоєнного рівня. Про це свідчать дані Євростату.
Сезонно скориговані значення свідчать, що частка Росії в імпорті за межі ЄС впала з 9,5% у лютому 2022 року до 2,0% у вересні 2023 року, тоді як частка експорту за межі ЄС впала з 3,8% до 1,4% за той же період.
Що закуповує ЄС
В основному Євросоюз купує в Росії природний газ, нафтопродукти, нікель, залізо, сталь та добрива.
РФ замінив Китай. Він став основним постачальником чавуну та сталі після падіння імпорту з Росії.
Частка Росії в імпорті за межі ЄС зменшилася для більшості ключових товарів: з 9,5% у лютому 2022 року до 2% станом на вересень 2023 року.
Загалом природний газ, нафтові масла, нікель, залізо та сталь і добрива становлять близько двох третин загального імпорту з Росії за межі ЄС.
Експорт ЄС до Росії впав із 3,8% від усього експорту за межі Євросоюзу до 1,4% за звітний період.
У березні 2022 року піковий дефіцит торговельного балансу ЄС з Росією становив 18,6 млрд євро через високі ціни на енергоносії. Дефіцит скоротився до 100 млн євро в березні 2023 року і дещо зріс (до 1 млрд євро) станом на вересень 2023 року.
У період із третього кварталу 2021 року до третього кварталу 2023 року частка Росії в імпорті природного газу до ЄС знизилася на 27 відсоткових пунктів. Частка в імпорті нафтопродуктів – на 25 в.п., нікелю – на 14 в.п., сталі – на 9 в.п.
Однак торгівля добривами демонструє іншу картину. Частка Росії в імпорті за межі ЄС знизилася з 27% у третьому кварталі 2021 року до 17% у третьому кварталі 2022 року, але повернулася до 27% у третьому кварталі 2023 року.
Нагадаємо, Фокус надавав результати розслідування про те, що Росія обійшла санкції та отримала з Чехії важливі деталідля вертольотів Мі-8.
Як мінімум чотири російські виробники взуття безперешкоднозакуповують сировину в Європі та виконують замовлення для Міноборони РФ.