Дискусія щодо виключення Росії з ОБСЄ наразі вичерпана – глава МЗС Північної Македонії
Дискусія щодо виключення Росії з ОБСЄ наразі вичерпана – глава МЗС Північної Македонії

Дискусія щодо виключення Росії з ОБСЄ наразі вичерпана – глава МЗС Північної Македонії

Північна Македонія, яка головувала у цьому році в ОБСЄ, заявила, що дискусія про виключення Росії з Організації вичерпана “принаймні до цього моменту”.

З відповідною заявою виступив очільник МЗС Північної Македонії Буяр Османі, країни, що приймала цьогоріч топдипломатів з держав-членів ОБСЄ.

– В ОБСЄ точилася дискусія про те, чи слід зараз або чи треба було виключити Російську Федерацію з організації через порушення основоположних принципів і зобов’язань ОБСЄ. І було два аргументи, чому цього не можна було зробити: юридичний і політичний, – пояснив Османі.

Кажучи про юридичну неможливість такого кроку він сказав про правило “консенсус мінус один” – юридичний інструмент, що дозволяє ухвалювати рішення голосами 56-х країн-учасниць, а не 57-х – саме стільки налічує ОБСЄ. Саме для використання цього правила, на думку глави МЗС Північної Македонії, сьогодні недостатньо політичної волі.

Зараз дивляться

– 1992 року принцип “консенсус мінус один” було використано, коли Югославію вигнали за масове порушення прав людини. Втім, вважаємо, що цей принцип сьогодні не працюватиме, оскільки в ОБСЄ є різні думки. І тут я переходжу до політичного аргументу, коли деякі країни-учасниці вважають, що ОБСЄ було створено як платформу для забезпечення діалогу між країнами різних поглядів, – зазначив Османі.

Міністр Північної Македонії також додав, що ОБСЄ “не є і ніколи не була організацією країн-однодумців”.

– Мета ОБСЄ полягає в тому, щоб відвести ці країни від їхньої думки шляхом спільної взаємодії з комплексним підходом до безпеки для забезпечення миру та стабільності в нашому регіоні, – резюмував Османі.

Головування в ОБСЄ перейшло до Мальти

Представник країни, що прийняла головування ОБСЄ після Північної Македонії – Мальта – не зміг відповісти на запитання журналістів, чи запросить його країна на наступну зустріч делегацію з Росії, як це зробила Північна Македонія.

– Нашою метою має бути зупинка війни та переконання, що Україна відвоює всю свою суверенну територію, а не думати про хореографію і як це виглядатиме найближчим часом. Ми маємо зупинити страждання українського народу, і у нас є ще 365 днів, щоб про це говорити, – зауважив міністр закордонних справ Мальти Ян Бордж.

Зазначимо, що 1 грудня Мальта отримала лише тимчасове призначення на посаду країни, що головує ОБСЄ, оскільки повноцінне обрання такої держави блокувала Росія. Мандат нинішніх керівників спливає на початку 2024-го, проміжне рішення забезпечує його подовження ще на дев’ять місяців, а тим часом в організації шукатимуть кандидатури на заміну їм.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

– Це не про нас – ми тут, щоб служити цілям організації. Сьогодні відбувся успіх ОБСЄ. У нинішніх умовах знайти спільну мову з будь-якої теми – це виклик, і я не буду вдавати протилежне… Ця організація базується на принципах і зобов’язаннях, узгоджених усіма майже 50 років тому. Її покликання – не лише у вирішенні низки безпекових викликів, але й для притягнення учасників до відповідальності, – прокоментувала досягнення консенсусу генсекретарка ОБСЄ Хельга Шмід.

Глава МЗС Росії Сергій Лавров, спілкуючись удень із журналістами, про досягнення консенсусу щодо кадрових рішень не повідомляв. Натомість він скаржився, що македонське головування переймається долею “чотирьох людей, які очолюють підрозділи ОБСЄ”.

– Мені вже байдуже, чим закінчаться ці посиденьки, де зараз у нас намагаються виторгувати кілька днів або тижнів… І мені байдужа доля цих людей… І мені, наприклад, байдуже, що відбуватиметься з цією організацією, – заявляв Лавров, додавши, що під час засідання “шанси збільшилися, але не на збереження організації”.

Теги за темою
Росія ОБСЄ
Джерело матеріала
loader
loader