Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Мінінфраструктури Польщі спільно напрацьовують заходи для розблокування кордону.
Про це пресслужба українського відомства у соціальних мережах.
Зазначається, що у Варшаві відбулась зустріч заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергія Деркача та держсекретаря Мінінфраструктури Польщі Рафала Вебера за головування Ядвіги Ємилевич, урядової уповноваженої з питань польсько-українського співробітництва в галузі розвитку та за участі Мінфінансів та МВС Польщі.
До заходів, які погодили сторони, належать:
- Відкриття пункту пропуску Угринів – Долгобичув для проїзду порожніх вантажівок для збільшення пропускної спроможності кордону та зменшення навантаження на інші пункти пропуску.
- Створення в системі єЧерга окремих пасів для порожніх транспортних засобів на пунктах пропуску Ягодин – Дорогуськ та Краківець – Корчова.
- Запуск пілотного проєкту з реєстрацією в єЧерзі безпосередньо перед перетином кордону на пункті пропуску Нижанковичі – Мальховіце терміном в один місяць.
Заме на пунктах пропуску Ягодин – Дорогуськ та Краківець – Корчова є фізичні смуги для порожнього транспорту безпосередньо в пункті пропуску як на українському, так і на польському боці.
У відомстві зазначили, що питання скасування чи змін до транспортного безвізу не обговорювалось та не було на порядку денному.
— Водночас, польські протестувальники наполягають на функціонування Угринів – Долгобичув та Нижанковичі – Мальховіце лише для транспорту на реєстрації ЄС, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що така позиція неприйнятна для України та ЄС, адже це дискримінаційна норма щодо інших країн.
Це було підтверджено під час засідання Координаційної платформи Україна-Польща-ЄС за участі керівництва Директорату Єврокомісії з питань транспорту та мобільності (DG MOVE) 30 листопада.
Що відомо про блокаду на кордоні з Польщею
6 листопада польські перевізники , заблокувавши рух вантажівок.
Спочатку блокада відбувалася на трьох пунктах пропуску: Краківець – Корчова, Ягодин – Дорогуськ та Рава-Руська – Гребенне. А 27 листопада поляки розпочали цілодобову блокаду доступу до одного з найбільш завантажених пунктів пропуску на кордоні з Україною – .
Страйкарі вимагають повернення дозволів для українських перевізників (тобто скасування транспортного безвізу). Вони були скасовані в межах Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС. Ця угода діє до кінця червня 2024 року.
В уряді Польщі також закликали скасувати обов’язкову реєстрацію у системі єЧерга для порожніх вантажівок, які повертаються з України до ЄС.