Була помічена приголомшлива річка зірок, що тече через міжгалактичний простір у скупченні галактик на відстані близько 300 мільйонів світлових років від нас. Такі мости відомі як зіркові потоки; і нещодавно названий Гігантський Комовий потік довжиною 1,7 мільйона світлових років є найдовшим з усіх, що ми коли-небудь бачили. І це ще не все: тьмяна річка — перша у своєму роді, яку колись бачили за межами галактики.
Відкриття стало величезним сюрпризом. У такому динамічному та складному гравітаційному середовищі, як скупчення галактик, таке тендітне явище, як зоряний потік, навряд чи проіснує дуже довго. І все-таки ми тут. Знахідка може бути використана для більш детального вивчення скупчень галактик та таємничої грудкової темної матерії в них.
«Цей гігантський потік перетнув наш шлях по збігу», — говорить астрофізик-спостерігач Хав’єр Роман з Університету Гронінгена в Нідерландах та Університету Ла-Лагуна в Іспанії.
«Ми вивчали гало зірок, розташованих навколо великих галактик».
Зоряні потоки досить поширені в галактиці Чумацький Шлях. Вважається, що вони є подрібненими залишками щільних кульових скупчень зірок, розірваних приливними силами Чумацького Шляху. Але їх важко ідентифікувати; Зв’язок зірок не відразу зрозумілий, тому що відстані до зірок досить складно виміряти, а потоки досить слабкі.
У міжгалактичному просторі через цю слабкість також важко знайти розрізнені асоціації об’єктів. Космос сповнений дуже яскравих речей; чим тьмяніше щось, тим більша ймовірність, що ми це пропустимо. Однак останніми роками телескопічні технології та аналітичні методи виявили більше слабких явищ, ніж ми могли ідентифікувати у минулому; така справа з Гігантським Потоком Коми.
Роман та його колеги використали 0,7-метровий телескоп Жанни Річ та 4,2-метровий телескоп Вільяма Гершеля для пошуку слабких структур у скупченні Кома, скупченні, яке містить тисячі відомих галактик. Вони намагалися вивчити галактичні гало – розмиті сферичні області рідкісних зірок та темної матерії, що охоплюють населені площини галактик. Однак їх дані показали несподіване: довгу стрічку зірок, що міститься не всередині галактики, а між галактиками скупчення.
Ця стрічка помітно відрізняється від тонких ниток космічного павутиння, які з’єднують галактики один з одним усередині скупчень. Це не що інше, як зоряні потоки в Чумацькому Шляху, але в набагато більш епічному масштабі. Хоча вони досить великі та здаються мирними, скупчення галактик є гравітаційно-хаотичним середовищем, в якому масивні об’єкти штовхають і притягують один одного в усіх напрямках.
Дослідники виявили, що зірковий потік може довго зберігатися в такому середовищі, але це середовище дає нам деякі підказки щодо походження потоку. Вони провели моделювання і виявили, що такі потоки, хоч і рідкісні, але можуть утворюватися в скупченні галактик – з карликової галактики, розірваної гравітацією більших галактик.
З погляду космосу очікується, що це не триватиме довго; На щастя, у цей період історії Всесвіту ми маємо технологію, яка дозволяє побачити структуру, яка продовжує розпадатися. Але його існування можна використовувати для вивчення цього кластерного середовища. Оскільки скупчення галактик містять загадкову темну матерію, це цікавить вчених, які намагаються з’ясувати, із чого складається ця матерія.
Гігантський потік коми також припускає, що такі структури можуть бути знайдені й в інших скупченнях. Дослідники сподіваються використовувати більші телескопи, щоб уважніше розглянути ці величезні скупчення і знайти ще якісь секрети, які ми, можливо, упустили.
І вони сподіваються ближче глянути на сам Гігантський Комовий потік.
«Ми хотіли б спостерігати за окремими зірками в потоці та поруч із ним і дізнатися більше про темну матерію», — каже астроном Рейньє Пелетьє з Гронінгенського університету.