У полі біля Луцька випадково виявили артилерійську гільзу 1938 року виробництва, в якій були заховані українські видання. Про це пише Zaxid.net.
Як повідомив медіа науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Богдан Зек, серед знахідок — сторінки з книги про історію України, дитячий часопис «Орленя» та зображення тризубу.
Все це на розораному полі біля Луцька знайшов волинянин Святослав Матвійчук. «На понищеному часом папері все ж таки впізнаємо герб Тризуб, часопис “Орленя”, фрагменти сторінок із книги про історію України. Вміст гільзи був герметично закритий спеціально виготовленим корком. Той, хто її закопав заради своєї безпеки, міг усе знищити, але вочевидь, мав намір зберегти українське слово для себе і нащадків», — повідомила прес-служба Волинського краєзнавчого музею, якому передали артефакти на зберігання.
Як уточнив Богдан Зек, гільза від пострілу до радянської гармати 45-го калібру була виготовлена в 1938 році. Коли та хто вирішив використати її як сховок для друкованих матеріалів, наразі невідомо. Однак, судячи з ідеологічного наповнення текстів, це була людина, що підтримувала незалежність України.
«Коли люди відчували загрозу, вони часто знищували подібні матеріали, спалювали в печі, аби вони не могли бути речовим доказом. А у нашому випадку ця людина намагалася їх герметично закрити в гільзі, аби мати можливість в подальшому використовувати», — каже Богдан Зек.
Журнал «Орленя» видався на Волині в часи нацистської окупації — у 1941-1942 роках. Точна дата випуску історії України поки невстановлена, бо папір погано зберігся. Але, припускає Богдан Зек, її могли видати у міжвоєнний період в Відні чи Празі, або ж вже у період нацистської окупації. Вік тризуба поки не встановлений. Гільза та матеріали, що були заховані у ній, зберігатимуться в фондах музею, де їх опрацьовуватимуть науковці.
На фото артилерійська гільза та друковані матеріали, що були заховані всередині
Фото: Волинський краєзнавчий музей
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.