В Норвегії знайдено візантійську золоту монету з «ликом Ісуса»
В Норвегії знайдено візантійську золоту монету з «ликом Ісуса»

В Норвегії знайдено візантійську золоту монету з «ликом Ісуса»

Металошукач виявив 1000-річну золоту монету із зображенням Ісуса Христа під час дослідження гір у Вестрі-Слідрі, муніципалітеті на півдні Норвегії. Цей тип дрібної монети, відомий як «гістаменон номізму», був уперше випущений приблизно 960 року нашої ери. На одному боці зображено Ісуса, що тримає Біблію, а на другому — зображення Василя II й Костянтина VII, двох братів, які правили Візантійською імперією. інше, згідно з перекладеною заявою.

Західна половина Римської імперії впала в 476 році, а Візантійська, або Східна Римська імперія, проіснувала ще тисячоліття.

Археологи вважають, що монета була викарбувана десь між 977 і 1025 роками, під час правління братів, судячи з трьох пунктирних ліній, що оперізують кордон монети — елементу дизайну, який зазвичай використовувався в той період часу. Артефакт також містить два написи. Відповідно до заяви, перше, написане латиною, говорить: «Ісус Христос, Цар царствуючих», а друге, грецькою мовою, говорить: «Василь і Костянтин, імператори римляни».

В Норвегії знайдено візантійську золоту монету з «ликом Ісуса» - Фото 1
На іншій стороні монети зображені Василь II і Костянтин VII, два брати, які правили Візантійською імперією.   (Автор зображення: Мартіне Касперсен, Innlandet Fylkeskommune)

Однак дослідники не знають, як монета опинилась на схилі гори. Вони припустили, що він міг належати Харальду Хардраде, також відомому як Харальд III, який правив Норвегією з 1045 по 1066 рік. Перш ніж стати королем, Харальд ІІІ служив стражником візантійського імператора; За даними Miami Herald, охоронці зазвичай отримували дозвіл «грабувати палац після смерті імператора».

Цілком можливо, що монета зрештою була використана як приданий Харальд III для одруження з дочкою київського князя Ярослава (також відомого як Ярослав Мудрий) на території нинішньої України. Згідно із заявою, це також могло використовуватись як форма торгівлі.

Археологи планують повернутися на гірську ділянку у 2024 році для проведення подальших розкопок. Джерело

Джерело матеріала
loader
loader