Глава Європейської ради Шарль Мішель у четвер попередив китайського лідера Сі Цзіньпіна про необхідність негайно розібратися зі “списком компаній”, що беруть участь у постачанні в Росію товарів подвійного призначення, зазначивши, що країни ЄС незабаром обговорять питання про введення санкцій проти цих організацій.
Як пише Politico, близько 13 компаній, що базуються в Китаї, перебувають під прицілом ЄС, оскільки Євросоюз прагне припинити витік товарів подвійного призначення, що експортуються в Росію.
Ці товари, на думку офіційного Києва і країн Заходу, сприяють розв’язанню агресивної війни проти України. Якщо Пекін не дасть адекватних гарантій, лідери ЄС, що зустрічаються в Брюсселі наступного тижня, можуть ухвалити рішення назвати компанії на ім’я і присоромити їх.
– Ми визначили список компаній, які, як передбачається, відіграють роль в обході наших санкцій, і, з огляду на можливість… під час саміту, ми згодні з тим, що важливо заглибитися в деталі. Ми щиро сподіваємося, що сьогодні нас почують, і тоді Китай зробить відповідні дії, – сказав Мішель журналістам після переговорів на вищому рівні з Сі в Пекіні.
Шарль Мішель додав, що ЄС також має намір проінформувати про це країни Євросоюзу, щоб на місцях визначалися подальші дії щодо цих компаній.
Своєю чергою голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, яка відповідає за розробку майбутнього пакета санкцій, заявила, що вона сказала Сі “запобігти будь-яким спробам Росії підірвати вплив санкцій”.
У китайському звіті, опублікованому державним ЗМІ Сіньхуа, не говориться, як Сі відреагував на ці побоювання, хоча він сказав, що обидві сторони повинні “зміцнювати взаєморозуміння і правильно вирішувати розбіжності за допомогою конструктивного діалогу”.
Саміт ЄС-Китай, перший за останні чотири роки, відбувається в умовах, коли керівництво Пекіна активізує дипломатичну взаємодію на тлі економічного спаду, частково спричиненого зростаючою геополітичною напруженістю і закликами Заходу відмовитися від ризиків щодо другої за величиною економіки світу.
На зустрічі з представниками ЄС Сі побічно відмахнувся від необхідності зниження ризиків і натомість назвав Китай партнером Європи з торгівлі та технологічного сектору – тоді як США посилюють обмеження на експорт технологій своєму найбільшому конкуренту.
Пекін, за словами Сі, “готовий розглядати ЄС як ключового партнера в економічній і торговельній співпраці, пріоритетного партнера в технологічній співпраці та надійного партнера в промислових і вартісних ланцюжках”.
На наступному засіданні з прем’єром Лі Цянем прозвучала більш жорстка риторика щодо дедалі напористішої політики ЄС щодо Китаю.
– Китай виступає проти порушення основних принципів ринкової економіки, політизації та сек’юритизації економічних і торговельних питань, – сказав Лі, додавши, що Пекін “сподівається, що Європа буде обережною в проведенні обмежувальної торговельної політики і використанні засобів захисту торгівлі”.
Фон дер Ляєн, відповідаючи на запитання про розслідування ЄС державних субсидій на китайські електромобілі, лише сказала, що це питання порушувалося під час саміту.
Щодо дефіциту торговельного балансу ЄС із Китаєм, який подвоївся і сягнув майже €400 млрд у період із 2020 до 2022 року, фон дер Ляєн назвала ситуацію “критично незбалансованою”.
За її словами, із Сі відбулися “інтенсивні” дискусії, і “ми домовилися, що в нас є список різних елементів, у які ми хочемо заглибитися разом у межах діалогу на високому рівні”.
– І це, звичайно, визначить майбутнє наших відносин… І тому я думаю, що зараз важливо побачити прогрес на місцях, – сказала вона.
Фон дер Ляєн додала, що очікує побачити результати того, що Китай зробить конкретні кроки для розв’язання проблеми транскордонних потоків даних, відсутності доступу на ринок для медичних приладів і обмежувальних законів проти косметичної промисловості, які викликають велике занепокоєння Франції.