Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія
Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Плануючи мандрівку, люди завжди обирають відомі локації. Українці вкотре їдуть до Києва, Львова, Одеси, навіть не знаючи, що на теренах нашої Батьківщини є багато місць, де можна цікаво та нетипово провести відпустку. А головне – доторкнутися до історії рідного краю.

Сьогодні ми розкажемо, що незвичного в Жовкві, Миргороді, Глухові та інших непопулярних місцинах нашої неньки.

Новгород-Сіверський

В минулому велична фортеця, яка захищала Київську Русь від кочівників, сьогодні – забутий народом край. З тих часів у місті збереглося безліч історичних споруд, які можуть розповісти більше, ніж підручники чи кінострічки.

Кожна пам’ятка – живий доказ того, що колись цей град був одним із головних центрів. Саме звідси князь Ігор пішов у свій знаменитий похід. Щоб місцеві та гості знали про цю подію, на території Спасо-Преображенського монастиря розташували музей книги "Слово о полку Ігоревім".

Сама святиня була побудована ще в XI столітті. Зайшовши до неї, можна піднятися на мур і помилуватися неймовірною красою Десни. Окремої уваги вартує Тріумфальна арка, її звели у 1787 році на честь приїзду до міста Катерини II.

Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Миргород 

Про це місце ми неодноразово чули завдяки книгам Миколи Гоголя. Драматург у своїх повістях прославляв Полтавщину, описуючи її мальовничу природу, загадкові та містичні місцини, добрих і не дуже людей. На сторінках томів постійно фігурують поселення з його рідної землі: Диканька, Великі Сорочинці, Миргород тощо.

Але мало хто знає, що цей куточок був відомий ще до появи письменника на світ. Більш того, саме тут розташовувалося найстаріше поселення Лівобережної України.

Сучасний край багатий на красиві парки, скульптури, історичні музеї та, звісно, на бальнеологічні курорти. Загалом, є на що подивитися і де відпочити.

Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Жовква

Місто назване на честь гетьмана Станіслава Жолкевського, який, керуючи польсько-українським військом, зайняв Москву. Твердиня була побудована ще у 1368 році, і донині тут збереглися високі мури та оборонні башти.

Вхід у град починається з Глинської брами. Далі гостей зустрічає Костел Святого Лаврентія, синагога, Домініканський собор, церква Святої Параскеви та Жовківський замок. Тутешні храми відомі далеко за межами Львівської області, адже всі святі тут зображені в українському національному одязі.

Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Глухів 

Мало хто знає, що це не просто маленьке містечко, а колишня столиця Гетьманщини. Саме в цьому краї творилася історія нашої Батьківщини. Вперше про поселення згадується в Іпатіївському літописі 1152 року. 

Про Батурин і Чигирин чули всі. Ці назви постійно фігурують у кінострічках, повістях, переказах. Та й не дивно. Там проходили запеклі битви, там січовики стояли до останнього.

Але Глухову також є про що розказати. Він був найтихішим і найспокійнішим гетьманським центром. Саме тут козаки востаннє обирали свого отамана. Саме тут у давнину розташовувалася митниця, і саме тут споруджені видатні архітектурні пам’ятки.

Найвідоміші з них: Київська брама, Будинок повітового земства, Церква Святого Миколая, Водонапірна башта та найстаріша бібліотека України.

Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Коростень 

Давня твердиня, яка ще згадується у "Повісті минулих літ". За офіційними джерелами, вона була заснована 705 року. Не раз фортецю знищували. Вперше вона зазнала руйнації за часів правління княгині Ольги. Тоді після смерті Ігоря, за її наказом, поселення було спалене.

Сьогодні це неймовірно мальовничий куточок нашої неньки. Тут розташовано безліч гарних скверів, історичних пам’яток і монументів. Найвідоміший парк – Древлянський, що знаходиться у самому серці міста. На його території утворився величний каньйон, через який протікає річка Уж.

Також гості Коростеня полюбляють відвідувати бункер Сталіна, який переобладнали в музей. Сюди йдуть, щоб доторкнутися до найсекретнішого місця минулих часів і насолодитися загадковою атмосферою.

Невеличкі міста України, в яких творилася велика історія

Берестечко 

Відоме серед поляків, але, на жаль, забуте українцями. Тут відбулася легендарна битва між Запорізьким Військом і Річчю Посполитою. Тоді 300 хоробрих воїнів на острові-переправі Гайок намагалися стримати загарбників і дати можливість побратимам відійти на безпечну відстань. Оборона була пробита, запорожці зазнали поразки.

Місто просякнуто історією, героїзмом, легендами й переказами. Тут залишилося безліч споруд, які нагадують про наше минуле та розказують, хто ми й звідки родом.

Перше місце, куди варто відправитися кожному, – це Національний історико-меморіальний заповідник "Поле Берестецької битви". Також заслуговує уваги Свято-Георгіївський монастир, де в підземеллі досі зберігається саркофаг із кістками козаків. Не оминіть увагою і Михайлівську церкву. Поговорюють, що саме тут молився Богдан Хмельницький того судного дня.

Україна має багату історію. І населені пункти, маленькі селища та районні центри можуть розказати нам більше, ніж відомі фортеці та замки. Подорожуйте просторами нашої Батьківщини, вивчайте її культуру та традиції, знайомтеся з її минулим і сьогоденням. 

Раніше OBOZ.UA розповідав про місцини України, занесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader