Коли в Україні колядуватимуть після зміни церковного календаря: нова дата
Коли в Україні колядуватимуть після зміни церковного календаря: нова дата

Коли в Україні колядуватимуть після зміни церковного календаря: нова дата

Починаючи із цього року православні християни та греко-католики в Україні почнуть відзначати Різдво 25 грудня. Все через перехід ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар, який відбувся 1 вересня. Відповідно, зміщуються і всі традиційні святкування, зокрема, дати колядування.

OBOZ.UA розбирався, в які дні тепер потрібно колядувати. І розповідає, як це робити правильно у відповідності до української традиції.

Коли тепер колядують

Ще з дохристиянських часів свято Коляди відзначають у ніч зимового сонцестояння, яке згодом злилось зі святкуванням Різдва. Отже колядники виходять сповіщати про народження Христа у Свят-вечір, тобто увечері 24 грудня.

Період різдвяних колядувань триває приблизно 2-3 дні. На новорічні свята співають уже щедрівок. І щедрування має свої окремі традиції.

Як правильно колядувати

Оскільки в народі вважається, що у різдвяну ніч по землі ходять різні духи – як добрі, так і злі – то колядувати у цей час виходять тільки зовсім юні хлопчики. У деяких регіонах України вони мають назву "полазники" і уособлюють собою добрих духів. Вважалось, якщо в дім постукали полазники, треба обов’язково відчинити, адже вони несуть з собою добро на весь рік. А коли вони заколядують, щедро їх винагородити.

Основні колядування починаються зранку на Різдво, тобто з цього року з 25 грудня. Зазвичай колядують молоді хлопці та чоловіки, хоча у деяких регіонах участь у обряді беруть і дівчата. Атрибутами колядників є велика зірка та дзвоник, за допомогою якого вони сповіщають про настання свята.

З 17-18 століття звичаєм стало також ходити від дому до дому з різдвяним дійством – вертепом. Його учасники не просто співають святкових пісень, а ще й розігрують цілу виставу про народження Христа. Незалежно від форми, яку оберуть колядники, його смислом залишається принесення до домівок людей радості і вираження побажань щастя, багатства, здоров’я та благополуччя.

Сучасні традиції колядування

Традиційно у селах колядники стукались до людей, яких добре знали все життя, тому їх завжди радо приймали. У сучасних містах цю умову виконати неможливо. Тому виробились нові традиції колядування. Насамперед не можна наполягати, якщо господарі не бажають слухати різдвяних пісень. Ви можете постукати до людей іншого віросповідання або застати людей у період їхнього життя, коли радісні пісні слухати недоречно. Зрештою, господарі можуть бути просто втомленими і неготовими приймати гостей. Тому, якщо колядники почули відмову, вони мають спокійно піти геть.

Також важливо пам’ятати, що колядування – це святковий обряд і щире побажання добра. Його не можна сприймати, як додатковий привід підзаробити. Тому необхідно висловлювати вдячність за будь-яку винагороду і не ображати людей, які пригостили колядників цукерками чи печивом, а не дали грошей. Також не можна сердитись, якщо грошей дали мало.

Раніше OBOZ.UA розповідав, чи будуть Різдво та Новий рік цієї зими в Україні вихідними днями.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader