7 грудня у колишній приватній резиденції президента-втікача Віктора Януковича «Межигір’ї» відбулася церемонія нагородження Національного конкурсу журналістських розслідувань. Організатор конкурсу — Media Development Foundation — визначив переможців у двох номінаціях: головний приз і спеціальна відзнака.
Головний приз — статуетку Proxy Prize та грошову премію у 1000 євро — отримала Олеся Біда із відділу воєнних розслідувань The Kyiv Independent за фільм «Діти для Путіна. Як Росія викрадала дітей з Маріуполя» (режисер — Віталій Гавура, ресерчер — Костянтин Нечипоренко). Стрічка розповідає, як російські загарбники систематично викрадають українських дітей з окупованих територій і вивозять їх до Росії, створивши для цього фактично цілу інфраструктуру. Детектор медіа писав про неї у статті «Депортація під виглядом порятунку. Про що фільм “Діти для Путіна”».
Спеціальною відзнакою нагородили Наталю Онисько та Катерину Родак з NGL.media за матеріал «Сліпа довіра. Брудні руки, фальшиві препарати і гроші. Як 22 українці втратили зір через лікарів». Це історія з масовою втратою зору пацієнтами лікарні у містечку Чортків на Тернопільщині внаслідок медичної недбалості і корупції. Лікарі намагалися її приховати, однак журналістки виявили підміну справжніх ліків підробними препаратами.
Катерина Родак (ліворуч), Наталія Онисько (праворуч)
Цьогоріч участь у конкурсі взяли 104 роботи, які стосувалися воєнних злочинів і корупції в тилу. Одним з головним критеріїв відбору фіналістів організатори назвали використання OSINT і винахідливість журналістів разом із дотриманням стандартів та етики. Фіналістів оголосили 21 листопада. Крім двох робіт, що стали переможцями, це:
-
«Буча: екіпаж 111 — імена військових, причетних до розстрілу сім’ї у Бучі» від «Суспільне Новини» (Автор — Інна Білецька, співавтори — Алла Садовник, Ганна Калаур, Олександр Стратонов, Владислав Васильченко, Світлана Коваль).
-
«Плівки Пономарьова: контакти з ФСБ та запуск бізнесу — що нардеп пів року робив в окупації?» від «Схеми: корупція в деталях» (автор — Ольга Івлєва, співавтори — Наталія Седлецька, Олександр Чорновалов).
-
«Буча: розстріл на Києво-Мироцькій — військові РФ розстріляли волонтерів» від «Суспільне Новини» (автор — Ганна Калаур, співавтори — Інна Білецька, Алла Садовник, Олександр Стратонов, Світлана Коваль, Владислав Васильченко).
-
«Хто віддав Росії 575 крилатих ракет, якими тепер атакують Україну?» від «Схеми: корупція в деталях» (автори — Сергій Андрушко, Кіра Толстякова).
-
«Власник “Київстару” та “Моршинської” співпрацює із Росгвардією та охороною Путіна» від «Схеми: корупція в деталях» (автор — Георгій Шабаєв).
-
«Історія порятунку викрадених українських дівчат» від «Слідство.Інфо» (автор: Юлія Химерик, співавтори — Анна Бабінець, Яків Любчич)
-
«Бомби, смерть і збитий льотчик. Три дні бомбардування Чернігова в березні 2022 року» від газети «Весть» («Вість») (автор — Ольга Макуха, співавтори — Юлія Семенець, Інна Гадзинська, Петро Бондар, Євгенія Дроздова, Надія Кельм, Texty.org.ua).
-
«Плівки Богуслаєва-2: Як президент “Мотор Січі” блокував передачу гелікоптера для української армії» від «Схеми: корупція в деталях» (автор — Кирило Овсяний, співавтори — Кіра Толстякова, Наталія Седлецька).
-
«Сонячний бізнес родини зама Єрмака: сотні мільйонів за “електрику в окупації”» від BIHUS.Info (автор — Аліса Юрченко)
-
«Велика корупційна відбудова: від схем на СОТНІ мільйонів до Офісу Президента» від BIHUS.Info (автор — Наталія Лазарович, співавтор — Олексій Ярильченко).
Минулого року у Конкурсі перемогло розслідування Суспільного «Буча 22» — розслідування про військових РФ, які розстріляли сім’ю в Бучі. Авторка: Інна Білецька. Співавтори: Алла Садовник, Олександр Стратонов, Владислав Васильченко, Світлана Коваль.
Спеціальну відзнаку минулого року отримав репортаж Reporters Паша і дідо. Історія однієї рятувальної спецоперації. Авторка: Ольга Омельянчук.
Національний конкурс журналістських розслідувань запровадили 2014 року ініціатива YanukovychLeaks та Media Development Foundation.
Media Development Foundation — центр розвитку незалежних медіа в Україні.
YanukovychLeaks — ініціатива, що займалася вивченням та публікацією документів, покинутих у резиденції «Межигір'я» після втечі з України президента Віктора Януковича.
На головному фото переможці Національного конкурсу журналістських розслідувань-2023 Костянтин Нечипоренко (ліворуч), Олеся Біда (посередині)
Фото: Media Development Foundation
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.