День апостола Андрія Первозванного: історія
Кожного року віряни відзначають День апостола Андрія Первозванного. В народі це свято називають Андріїв День. Раніше свято відзначали 13 грудня, але у 2023 році дата святкування змінилась. Це пов'язано з переходом Православної церкви України (ПЦУ) на новий календар свят. Тепер парафіяни ПЦУ відзначають день Андрія на 13 днів раніше – 30 листопада.
Історія свята
За біблійною легендою, брати Андрій та Симон виросли на берегах Галілейського моря в родині рибалки. Пізніше вони вирішили продовжувати батьківську справу. Андрій шукав дорогу до Бога, тому вирішив не одружуватися.
Він почув пророцтво Іоанна Хрестителя, прийняв хрещення та став його учнем. Андрій зустрів Христа, коли той охристився у річці Йордан. Після цього Андрій увірував і пішов за ним. До Христа Андрій привів свого брата, якого той назвав Петром, а Андрія – Первозванним.
Через 50 днів після того, як Христос воскрес, на апостолів зійшов Святий дух. Брати отримали дар зцілювати людей від хвороб і проповідувати різними мовами. Апостоли кинули жереб і обрали напрямок подальшого шляху.
Андрій вирушив у землі, що лежали на берегах Чорного моря. Піднявшись нагору по Дніпру, апостол передбачив появу на цьому місці Києва, благословив пагорби навколо і звів на одному з них хрест.
Андрій загинув у селі Патри, яким правив язичник Єгіат. Той наказав розіп'яти Андрія за його віру та служіння Христу. Апостол попросив, щоб хрест, на якому він прийме свою смерть, був іншої форми, ніж той, на якому розіп'яли Ісуса, бо вважав, що він не гідний бути розіп'ятий на подібному.
Що не можна робити у День Андрія
У давні часи діяли первні обмеження та заборони на свято. Зокрема, в цей день заборонялося лаятися, лихословити, пліткувати.
Заборонялося важко працювати фізично, прибирати, займатися рукоділлям.
Не можна вживати м'ясо та молочні продукти, влаштовувати пишні гуляння, оскільки триває Різдвяний піст.
Заборонялося виходити з дому на свято. Вважалося, що цього дня по землі ходить нечисть.