Керівник Служби безпеки й інформації Чехії Міхал Коуделка заявив, що Чехія опинилася під масштабною хвилею дезінформації з Росії і Китаю. Про це він сказав, виступаючи в Празі на конференції «Чи ви готові до бою?», повідомляє чеське видання iDnes.
За словами Куделки, цього року BIS виявив конкретні кроки російської пропаганди в Чехії. «Найбільшим ризиком для Чехії є Російська Федерація», — сказав Коуделка.
Головним викликом з боку Росії Коуделка назвав російське прагнення вплинути на перебіг президентських виборів в березні цього року, коли президентом був обраний Петр Павел.
Особливо небезпечною керівник чеської Служби безпеки й інформації вважає зростаючу останнім часом активність російської «п’ятої колони» – учасників антиурядових демонстрацій.
Конкретною дезінформаційною загрозою Куделка також назвав китайську пропаганду і її вплив на Facebook, Instagram і WhatsApp.
За словами Куделки, щоб запобігати гібридним загрозам, важливо завчасно втручатися та спростовувати неправдиві заяви. «Правда має звучати з вуст людей, яким чехи довіряють, так можна боротися з дезінформацією», — сказав він, додавши, що в Чехії багато таких особистостей.
За словами Коуделки, у боротьбі з дезінформацією важливо зосередитися насамперед на впливі іноземних держав на чеський інтернет, а не на висловлюваннях окремих осіб, які багато хто може сплутати з цензурою. «Смішно, що часто коментують цю тему люди, безпосередньо пов'язані з Китаєм», — сказав Коуделка.
Він також додав, що найбільшу загрозу для дезінформаторів становить освічене населення. «У цьому нам слід брати приклад із країн Північної Європи, де освіченість суспільства знаходиться на високому рівні», – сказав генерал.
За його словами, на життя в демократичних країнах сьогодні впливають війни в Україні й Ізраїлі. Проте, каже Коуделка, війна також має великий потенціал у гібридному просторі. Він згадав, наприклад, минулорічні проросійські дезінформаційні кампанії щодо відсутності газу в Європі чи дипфейкові відео Хамасу. Куделка додав, що Чехія готується до значного збільшення загроз з допомогою штучного інтелекту, таких як дипфейк-відео. «Я думаю, що ми готові. Я задоволений бюджетом», — сказав він.
Торік у Чехії також викрили російського агента, який мав широкі зв’язки серед журналістів та політиків.
Фото: Міхал Коуделка / CTK
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.