Сонце щойно відригнуло абсолютний спалах. 14 грудня активна область сонячних плям під назвою AR 3514 спалахнула в результаті сонячного спалаху класу X2.8, найсильнішої категорії, на яку здатна наша зірка. Спалах є найпотужнішим, який ми бачили за поточний сонячний цикл, і найпотужнішим з часів Спалах X8.2 у вересні 2017 року.
Ця подія спричинила помірне відключення радіозв’язку зосереджено в Південній Америці, тимчасове погіршення або повну втрату радіосигналів на високих частотах протягом двох годин. Одночасно Сонце спричинило викид корональної маси, або CME – викид до мільярдів тонн плазми та магнітне поле в Сонячну систему, закидаючи все на своєму шляху сонячними частинками. І деякі з них можуть прямувати до Землі. Такі агентства, як NOAA, зараз проводять розслідування; якщо це так, нас може чекати помірна геомагнітна буря.
По-перше, немає потреби хвилюватися. Незважаючи на те, що спалах був потужним, він був спрямований не прямо перед Землею, а трохи вбік, що означає, що удар міг бути косим. А може взагалі не потрапити. Аналіз триває, але якщо він досягне результату, очікується, що він відбудеться 17 грудня, згідно з Метеорологічним бюро Великобританії, можливо, це призведе до незначного геомагнітного впливу шторм.
Проте ми можемо побачити певну активність раніше. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, слабший CME, який спалахнув 13 грудня, першим досягне Землі. Ось що це означає. Геомагнітна буря — це те, що відбувається, коли потік сонячних частинок врізається в магнітне поле Землі. Оскільки цим частинкам потрібен деякий час, щоб потрапити сюди, шторм відбудеться через кілька днів після викиду CME.
Це має кілька наслідків, які посилюються з посиленням шторму. Є п’ять рівнів; G1 і G2, незначний і помірний, є двома найлегшими категоріями.
Коли сонячні частинки взаємодіють із магнітним полем Землі, вони можуть створювати електричні струми, які протікають через електромережі, тому ми можуть спостерігатися деякі коливання в електромережі. У навколишньому середовищі на низькій навколоземній орбіті можуть відбуватися зміни, які змінюють ефект лобового опору космічного корабля, тобто деяким супутникам може знадобитися коригування курсу. І можуть бути перебої в радіозв’язку.
Також існує ймовірність полярного сяйва. 10-бальний індекс Kp для геомагнітної активності може бути використаний як вимірювальний прилад для прогнозування полярної активності. NOAA прогнозує, що геомагнітна активність досягне Kp5 15 і 16 грудня. Це означає, що у високих широтах, ймовірно, буде яскраве полярне сяйво.
Така активність Сонця цілком нормальна. Ми досягаємо піка його 11-річного циклу активності, що означає більше сонячних плям, більше спалахів і більше CME. На піку, відомому як сонячний максимум, полярність магнітного поля Сонця зміниться, і активність почне вщухати. Ми не знаємо точно, коли відбудеться сонячний максимум; Насправді ми, ймовірно, не дізнаємося про це до того часу, коли воно зникне. За поточними прогнозами це відбувається вже в січні 2024 року.
AR 3514 був досить активним регіоном. На додаток до спалаху класу X, він спалахнув у двох спалахах класу M того самого дня. Це друга за потужністю категорія сонячних спалахів. Ми можемо спостерігати більше активності від нього, але це не так імовірно вплине на Землю; регіон зараз обертається від нас і незабаром зникне на зворотному боці Сонця. Однак не варто хвилюватися. До завершення поточного сонячного циклу має бути ще багато.