Попередні результати дослідження «Барометр ОГС» за 2023 рік представила виконавча директорка Українського незалежного центру політичних досліджень Валерія Скворцова під час відповідної презентації 14 грудня.
Валерія Скворцова, виконавча директорка УНЦПД
Середовище, у якому працювали українські організації громадянського суспільства (ОГС) у 2023 році дослідники оцінили на «4,7» із «7», як і в 2022 році. За словами Валерії Скворцової, це «непоганий результат», але він суттєво погіршився після повномасштабного вторгнення Росії через суттєве обмеження свобод. Для порівняння, у 2021 році оцінка України була «5,3».
Оцінки за індикаторами майже аналогічні зі звітом 2022 року:
- Свобода об’єднання — 5,6;
- Рівне ставлення — 5,3;
- Доступ до фінансування — 4,7;
- Свобода мирних зібрань — 4,7;
- Право на участь у процесі вироблення та ухвалення рішень — 4,7;
- Свобода вираження поглядів — 4,9;
- Право на приватність — 4,1;
- Обов’язок держави захищати — 3,8;
- Державна допомога — 4,4 (у 2022-му — 4,3);
- Співпраця між державою та ОГС — 5,2 (у 2022-му — 5,3);
- Цифрові права — 4,8.
Державна допомога — один із двох індикаторів дослідження, показник яких виріс і в правовому полі, і на практиці. Валерія Скворцова відзначила, що у 2023 році молодіжні, ветеранські та організації людей з інвалідністю знову змогли взяти участь у конкурсах державного фінансування, а також мали місце ініціативи з покращення податкових умов, ухвалені правки з розширення роботи волонтерів і їх підтримки державою. Натомість неоднозначну реакцію в спільноті викликали нові правила ввезення гуманітарної допомоги.
Також виріс порівняно з 2022 роком збільшився показник співпраці між державою та ОГС, зокрема бо уряд повернувся до втілення плану заходів Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства, пояснила Валерія Скворцова. Також, за її словами, ОГС залучають у процеси відновлення України.
- Читайте також: Україна покращила показник сталості організацій громадянського суспільства
Пріоритетними для 2023 року для сектора назвали вдосконалення законодавства щодо реєстрації та роботи ОГС, цифровізація послуг і середовища для взаємодії з владою, податкові пільги, запобігання законодавчим обмеженням для ОГС, виконання плану Національної стратегії розвитку громадянського суспільства, розвиток фандрейзингу, сприяння євроінтеграції тощо.
Валерія Скворцова презентує результати дослідження «Барометр ОГС»
Серед рекомендацій дослідників:
- Ухвалити законопроєкт №8084 щодо унормування діяльності і реєстрації ГО, уникати ініціатив, покликаних обмежити роботу ОГС, налагодити механізми взаємодії ОГС і влади з урахуванням безпекових заходів.
- Впровадити реєстрації ОГС через «Дію», надання рівних можливостей із бізнесом для публічних закупівель, запровадження програми підтримки для релокованих ОГС.
- Ухвалення закону про свободу мирних зібрань із попередньою консультацією з ОГС, скасувати можливість місцевої влади обмежувати свободу мирних зібрань.
- Ухвалити закон про публічні консультації.
- Провести розслідування атак на журналістів і громадських активістів і в контексті воєнних злочинів РФ, і національному, гарантування доступу до публічної інформації, координація зусиль із подолання дезінформації, зокрема в соцмережах;
- Запобігти ухваленню законів, які розширюють право втручатися правоохоронних органів в особисте життя людей і використовують додаткові звинувачення ОГС із закордонним фінансуванням.
- Надати можливість державі покривати адміністративні витрати проєктів ОГС, розширити кількість ОГС, які отримують державну допомогу, чітко визначити та розвивати соціальне підприємництво, далі розвивати законодавчу базу для роботи волонтерів.
Мета проєкту — регулярний і системний моніторинг середовища, у якому працюють організації громадянського суспільства (ОГС) Східного партнерства.
Згідно з методологією, зміни в громадському секторі оцінюють за 11 показниками (індикаторами) та на основі 30 стандартів. За підсумками експертних опитувань, фокусгруп, кабінетних досліджень готується щорічний звіт «Барометр ОГС».
Звіт описує висновки, оцінки середовища та рекомендації щодо розв'язання проблем і покращення середовища організацій громадянського суспільства. Звіт поширюють публічно, а також передають уряду, парламенту, міжнародним партнерам, органам влади на національному, регіональному і місцевому рівнях, органам місцевого самоврядування, ОГС тощо.
В Україні «Барометр ОГС» існує з 2017 року; проєкт втілює Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД).
Раніше «Детектор медіа» розповідав, як зареєструвати громадську чи благодійну організацію під час війни, як платити менше податків, коли робите благодійні пожертви, а також як на користь волонтерів планують змінити закон і податковий кодекс. Деякі новації до законодавства вже ухвалено.
Фото УНЦПД
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.