Військові інвестиції: українці віддають перевагу військовим ОВДП не тільки через патріотизм
Військові інвестиції: українці віддають перевагу військовим ОВДП не тільки через патріотизм

Військові інвестиції: українці віддають перевагу військовим ОВДП не тільки через патріотизм

Військові інвестиції: українці віддають перевагу військовим ОВДП не тільки через патріотизм

Із перших днів повномасштабного вторгнення російських агресорів в Україну нашим співвітчизникам випала додаткова нагода підтримати країну й армію у воєнний час — придбати військові облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Патріотизм українців виявився на досить високому рівні, й вони придбавали ці облігації навіть за їх негативної дохідності, яка з урахуванням інфляції була 2022 року, на жаль, сумною реальністю. Нині ситуація значно змінилася й ОВДП стали, як видно, найвигіднішим способом інвестування, доступним для пересічних українців. Звісно, через це їх популярність швидко зросла.

Тільки за час повномасштабної війни українські приватні інвестори вклали в ОВДП більш як 16 млрд грн. Із початку 2022 року загальний обсяг ОВДП у власності фізосіб зріс на 65%, вкладення в гривневі облігації збільшилися рівно вдвічі й сягнули 32 млрд грн. На ОВДП нині можна заробити до 21,5% річних, і це значно вигідніше за банківські депозити й інвестиції в готівкову валюту навіть із урахуванням інфляції та можливої девальвації гривні. Однак головною причиною зростання популярності вкладень у державні боргові зобов’язання став продаж військових ОВДП.

Низький поріг входження

До 2022 року купівля ОВДП практично була прерогативою банків і юридичних осіб. Прості українці неохоче зв’язувались із цим різновидом цінних паперів. Передусім  через високий поріг входу. Мінімальний обсяг, який можна було вкласти в ОВДП, наприклад, через Приватбанк, стартував від 1 млн грн.

Нині ж українцям випала реальна нагода купити навіть одну військову облігацію за 1 тис. грн й одержати реальний дохід. Військові облігації — це цільові державні боргові цінні папери, призначені для запозичень на ринку для фінансування потреб Збройних сил України й держави в умовах війни.

Аукціони з продажу військових облігацій відбуваються щовівторка за участю первинних дилерів — українських банків (нині їх 11, щоправда, не всі працюють із приватними особами). Громадяни та бізнес можуть придбати військові облігації через банки або ліцензовані інвестиційні фірми.

Нині найпростіший спосіб купити ОВДП — мобільні додатки. І це стало додатковим плюсом під час ухвалення рішення про цю інвестицію. Таку послугу, наприклад, пропонують Приватбанк, Укргазбанк, ПУМБ, Монобанк, а також брокери ICU.

Однак сьогодні беззаперечним лідером із погляду зручності оформлення та широкого вибору ОВДП є застосунок «Дія», через який із жовтня 2022-го можна придбати військові ОВДП. Щоправда, там продаються виключно гривневі військові облігації.

Продаж без комісії

Військові облігації банки зазвичай продають або з мінімальною комісією, або взагалі без неї. Та якщо клієнт захоче придбати інші (звичайні) ОВДП, доведеться викласти чималу суму.

Комісії банки стягують за відкриття рахунку в цінних паперах, зарахування куплених ОВДП на рахунок, ведення обліку ОВДП на рахунку в цінних паперах за кожен місяць, переказ коштів при погашенні цінних паперів емітентом і за кожну виплату купонного доходу.

Також для невійськових ОВДП, як і раніше, є поріг входу. Щоправда, й він значно знизився за останні два роки. У Приватбанку, наприклад, мінімальна сума купівлі ОВДП тепер становить 50 тис. грн. Водночас невійськові ОВДП можна купити не лише в гривні, а й у доларах США та євро. 

Важливо, що через Приватбанк можна не тільки купити, а й продати раніше придбані ОВДП до терміну їх погашення. У такому разі ОВДП пропонують для продажу на вторинному ринку й охочі можуть купити їх на вигідніших, ніж під час розміщення, умовах. Як зазначають вітчизняні банкіри, 80% отриманих від продажу ОВДП коштів інвестори реінвестують в ОВДП. Активно приходять і нові інвестори.

Дохід не обкладається податками

Іще один варіант придбання облігацій — за допомогою інвестиційної компанії ICU. У брокерів цієї компанії немає жодних комісій за купівлю та продаж ОВДП у гривні. Є лише одноразова комісія 35 доларів за погашення ОВДП у валюті незалежно від суми. Водночас купити ОВДП можна як через сайт компанії, так і через мобільний застосунок ICU Trade.

Перед купівлею ОВДП слід докладно ознайомитися з тим, які варіанти пропонує той чи той банк або компанія. Стандартного набору немає. У кожної фінансової компанії будуть власні набори пропонованих для продажу облігацій і умови їх продажу.

При купівлі ОВДП прибутковість залежатиме від терміну, на який інвестуються кошти, й від валюти. За теперішніх ставок і реальних рівнів інфляції в Україні привабливішими стали облігації в гривні. У жовтні 2023 року максимальна прибутковість ОВДП, які Мінфін розміщує на аукціонах, становила в гривні 19,4% річних, а в доларах США — 4,8%.

Як стверджують вітчизняні банкіри, найохочіше українці інвестують у шестимісячні військові ОВДП. Найчастіше це інвестори-початківці, які хочуть протестувати, як працюють інвестиції в цінні папери, й не бажають надто ризикувати на більші терміни.

Прибутковість шестимісячних військових ОВДП нині становить 16,25%. Та уряд уже практично припинив позичати гроші на півроку й випускає більш довгострокові папери, поступово знижуючи ставки. Прибутковість річних паперів тепер становить 17,35%, а найдохідніші облігації на сьогодні — це чотирирічні ОВДП під 19,4%. Утім, на вторинному ринку можна купити навіть тижневі ОВДП. Ставки за «старими» випусками варіюються від 14 до 21,5% річних (із погашенням 2027 року).

У кожному разі вкладення в ОВДП нині вигідніше за банківський депозит. На відміну від депозитного доходу, купонний дохід за облігаціями й інвестиційний прибуток не підлягають оподаткуванню і з них також не стягується військовий збір. Тому 19% прибутковості за ОВДП рівносильні 23% за депозитом. А таких депозитів на сьогодні немає навіть у дуже авантюрних банкірів.

Якщо ж купити облігацію на вторинному ринку, вигода буде ще більшою. Реальним плюсом військових облігацій є й те, що повернення вкладених коштів разом із відсотками держава гарантує в повному обсязі. В умовах війни це, погодьтеся, чимала перевага.

Практично єдиний ризик, який є стосовно ОВДП, — це дефолт України в разі поразки у війні. А такої перспективи справжні патріоти навіть не розглядають.

Джерело матеріала
loader
loader