Загальна мобілізація: яка відповідальність за неявку за повісткою
Загальна мобілізація: яка відповідальність за неявку за повісткою

Загальна мобілізація: яка відповідальність за неявку за повісткою

Загальна мобілізація: яка відповідальність за неявку за повісткою

Пояснення дала юристка.

В Україні триває загальна мобілізація. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Адвокатка Тетяна Даниленко розповіла, яка відповідальність передбачена за неявку за повісткою, пише NV.

Вона пояснила що, якщо повістка вручена з дотриманням вимог закону, а людина у зазначений у повістці час не прийшла у ТЦК, це вважається порушенням правил мобілізації.

  • Винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності відповідно до статті 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у виді штрафу в розмірі від 1 700 до 3 400 грн (3 400−5 100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії.
  • Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобов'язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАП, частина третя статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Для адміністративного затримання існують відповідні правила, зазначені в законі, яких треба дотримуватися.

«Якщо вас зупинили на вулиці, за кермом тощо, та без процедури вручення повістки, силоміць саджають до службового транспорту під приводом перевірки даних у ТЦК, викликайте поліцію по лінії 102, по можливості зафіксуйте подію на відео або попросіть про це перехожих, які є свідками. Надалі неправомірність дій буде набагато легше довести, такі докази стануть у пригоді», ― наголосила Тетяна Даниленко.

Затримання проводить поліція тоді, коли в ТЦК сформували документи щодо порушення законодавства про військовий облік або мобілізацію (статті 210 та 210−1 КУпАП) та відправили вимогу до поліції затримати й доставити вас до ТЦК. Лише на цих підставах, відповідно до ст. 262 КУпАП, поліція може затримувати військовозобов'язаних для доправлення до ТЦК.

«Тобто, можуть затримати виключно за наявності матеріалів, які підтверджують вчинення вами вищезгаданих адмінправопорушень. Затримувати без вимоги не мають права, тому вимагайте її пред’явлення. Не виконуйте наперед незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти до автомобіля чи проїхати із зазначеними особами, у разі відсутності належних документів», ― підкреслила вона.

Коли настає відповідальність за ухилення від мобілізації

Ухилення від мобілізації настає тоді, коли військовозобов'язаний отримав повістку, яка називається мобілізаційним розпорядженням і означає направлення в навчальний центр. Отримання повісток про уточнення даних чи проходження ВЛК не означає кримінальної відповідальності. Спроба незаконного перетину кордону також не є ухиленням від мобілізації ― це адміністративне правопорушення, відповідальність за яке закріплене законодавством.

За статтею 204−1 КУпАП незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України ― адміністративне правопорушення, за яке передбачено штраф у розмірі від 3 400 до 8 500 гривень або адміністративний арешт.

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації

«Кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років може настати за статтею 336 Кримінального кодексу України, якщо людині вручили „бойову“ повістку (тобто на відправку, після проходження медкомісії та із зазначенням військової частини, куди вона відбуває) і вона не прийшла на збори», ― пояснила адвокатка.

Вона назвала дві статті ККУ, за якими може настати кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації:

  • за ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, винну особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України у виді обмеження волі на строк до 3 років.
  • статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Нагадаємо, чи можуть вручити повістку через родичів. Повістка вважається врученою лише при виконанні певних умов.

Джерело матеріала
loader
loader