Велика Британія збирається утилізувати два десантних кораблі, фрегат і 31 гелікоптер Королівського військово-морського флоту. Про екстрене скорочення повідомив Державний секретар з питань оборони Джон Гілі. За його словами, у цьому винна діра у £22 млрд, яку залишили торі. Але консерватори попередили, що скорочення відбулися через те, що лейбористи відмовляються витрачати 2,5% ВВП на оборону.
Джон Гілі заявив, що доведеться відмовитися від шести “застарілих” оборонних проєктів, що дозволить заощадити £500 млн протягом наступних п’яти років. “Ми почали закладати фундамент для подальших дій, – заявив він. – Занадто довго наші солдати, моряки та льотний склад були змушені використовувати застаріле обладнання”.
Утилізація HMS Bulwark і HMS Albion залишить Велику Британію без десантних кораблів. Крім того, фрегат HMS Northumberland також не підлягає ремонту і буде виведений з експлуатації разом з двома танкерами класу Wave. За словами Джона Гілі, HMS Bulwark і HMS Albion були “виведені на пенсію” міністрами від торі, “але залишаються на балансі, що коштує £9 млн на рік”.
Також будуть виведені з експлуатації 14 гелікоптерів Chinook та 17 Puma. До завершення британської програми заміни гелікоптерів ще кілька років, і минулого року на озброєнні збройних сил перебувало 294 гелікоптери. Також будуть ліквідовані безпілотники Watchkeeper MK1, які коштують близько £5 млн кожен, але у них виникли проблеми, і вони будуть утилізовані.
Деякі члени парламенту наполягали на тому, щоб старе обладнання було запропоновано Україні для допомоги у війні проти росії, тож наразі Велика Британія вивчає можливість перепрофілювання списаної військової техніки для використання в Україні, хоча остаточно рішення щодо цього ще не ухвалено. Джон Гілі запевнив парламент, що особовий склад буде перекваліфіковано або передислоковано, і жодних втрат робочих місць не передбачається.
Він зазначив, що уряд також відданий розв’язанню довготривалих фінансових проблем в оборонному секторі. Тож Велика Британія має ухвалювати складні рішення, щоб забезпечити готовність Збройних сил до майбутніх викликів.