Російський дипломат, вигнаний з ЄС за шпигунство прибув до Сербії спостерігачем за виборами від ОБСЄ
Російський дипломат, вигнаний з ЄС за шпигунство прибув до Сербії спостерігачем за виборами від ОБСЄ

Російський дипломат, вигнаний з ЄС за шпигунство прибув до Сербії спостерігачем за виборами від ОБСЄ

Російський дипломат, якого ЄС видворив з Брюсселя за шпигунство та з поясненням, що він займався "незаконною та підривною діяльністю", став спостерігачем на майбутніх парламентських і місцевих виборах у Сербії у складі місії ОБСЄ, найважливішого органу з безпеки в Європі.

49-річний Олександр Студенікін був радником у постійній місії Росії при ЄС у Брюсселі, коли у квітні 2022 року, через два місяці після початку російського вторгнення в Україну, його та ще 18 російських дипломатів оголосили персонами нон грата. В ЄС заявили, що російські дипломати з чорного списку займалися діяльністю "проти інтересів і безпеки ЄС і його держав-членів".

Зараз Студенікін входить до групи з 30 спостерігачів за виборами, які представляють ОБСЄ на виборах у Сербії до парламенту та рад 65 муніципалітетів 17 грудня цього року. Раніше ЗМІ повідомляли, що Студенікін був співробітником Служби зовнішньої розвідки Росії (СВР), проте він став одним із чотирьох росіян у списку довгострокових спостерігачів у спостережній місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ.

Ці спостерігачі відповідають за моніторинг усього виборчого процесу, тобто, вони відповідають за збір інформації та "глибше розуміння загальних адміністративних процедур та обставин виборчої кампанії".

До складу групи також входять спостерігачі зі Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Німеччини, Франції, Данії, Білорусі та ще семи країн. Призначення Студенікіна є тимчасовим, але є кілька показників того, що Сербія стала частим пунктом призначення російських дипломатів, висланих з ЄС.

Щонайменше троє російських дипломатів, пов’язаних із російськими спецслужбами та внесених до чорного списку країн-членів ЄС, продовжили свою кар’єру як акредитовані російські дипломати в Сербії. Сербія – одна з небагатьох європейських країн, яка не запровадила санкції проти Росії через вторгнення РФ в Україну.

Висилка російських дипломатів сталася після того, як уряди ЄС внесли до чорного списку сотні членів російського дипломатичного корпусу після вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, причому кілька країн-членів ЄС назвали причиною висилки шпигунство. Вибори в Сербії проходять на тлі посилення тиску західних країн на Сербію з метою введення санкцій проти Москви. Правляча Сербська прогресивна партія та президент Сербії Александар Вучич досі перебувають у коаліції з партіями, які вважаються проросійськими.

Александар Вучич неодноразово наголошував, що виступає за приєднання до ЄС, водночас зберігаючи дружні зв’язки з Росією, яка підтримала Белград у кількох суперечках із Заходом. У росіян, які працюють в ОБСЄ, вже були проблеми в попередній період при в'їзді в окремі країни ЄС. Минулого року влада Польщі оголосила персонами нон грата двох російських співробітників Парламентської асамблеї ОБСЄ, пояснивши, що вони становлять «загрозу державній безпеці». Російську співробітницю в ОБСЄ Дарію Боярську затримали на литовсько-російському кордоні під час спроби проїзду до Калінінграду.

Країни-члени ОБСЄ несуть відповідальність за відбір осіб, які бажають приєднатися до місії зі спостереження за виборами, тому ОБСЄ безпосередньо не керує набором цих спостерігачів. Студенікін, який працює в Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) у Гаазі, прибув до Сербії 19 листопада, щоб розпочати роботу як спостерігач від ОБСЄ на виборах.

Група спостерігачів, де є Студенікін, відповідає за кілька муніципалітетів у східній Сербії, і він уже зустрічався з місцевими політичними представниками в Заєчарі та Кладово, поблизу кордону з Болгарією та Румунією. Він був присутній на передвиборчих заходах, організованих як правлячою, так і опозиційною партіями в Заєчарському регіоні. Студенікін повідомив, що підставою для його виключення до складу спостерігачів стала інформація з його публічного акаунту на LinkedIn, де вказано, що він працює в Організації із заборони хімічної зброї.

"Близько 500 громадян Росії вигнали з Європи. Виявилося, що якщо ти росіянин, то ти також шпигун. Чи ти дипломат, чи ні, це не має значення", - сказав Радіо Свобода Студенікін. Речниця БДІПЛ Катя Андруш повідомила, що організація «не була поінформована» про те, що ЄС оголосив Студенікіна персоною нон грата. Спостерігачі за виборами обираються своїми країнами і "повинні дотримуватися кодексу поведінки спостерігачів", додала вона.

"Будь-яке серйозне порушення кодексу призведе до негайного позбавлення акредитації спостерігача", - сказала Андруш. Радіо "вільна Європа" направило запити щодо ролі Студенікіна як спостерігача на виборах до Міністерства закордонних справ Сербії, Виборчої комісії Республіки Сербія та постійного представництва Росії при ОБСЄ у Відні однак відповідей не отримало.

Студенікін був внесений до чорного списку ЄС у квітні 2022 року, коли вперше були опубліковані результати спільного розслідування, проведеного EU Observer і дослідницькою групою Центру досьє. EU Observer заявив, що Студенікін працює на СВР, хоча сам Студенікін це спростував. «Можливо, я хотів би працювати на когось [так], але поки що такої можливості в моїй кар’єрі не виникало. Тому ні, точно ні», – сказав він Радіо Свобода.

У відповідь на запит Радіо Свобода щодо Студенікіна СВР коротко повідомила електронною поштою, що відмовляється коментувати ці звинувачення. ЄС не оприлюднив точних імен 19 російських дипломатів із чорного списку та не висунув їм прямих звинувачень у шпигунстві, але заявив, що вони вели "діяльність, що суперечить їхньому дипломатичному статусу". "Європейський Союз відповідає на незаконні та підривні дії призначених членів російської місії, які суперечать інтересам і безпеці ЄС та його держав-членів", - йшлося в заяві ЄС.

Таким чином, можемо констатувати посилений інтерес Москви до результатів виборів в Сербії. Росія в Белграді вже давно працює як з правлячими, так і опозиційними партіями. Кремль вважає, що хто б не переміг на виборах, Москва продовжить мати визначальний вплив на хід політичних подій у Сербії. Враховуючи, що офіційний Белград на відміну від західних столиць не вигнав за шпигунство жодного росіянина, можна передбачати, що російська агентура глибоко інфільтрувалася серед правлячої політичної та бізнесової еліти.

Москва також не забуває активно діяти і серед опозиційних лідерів, тому аналітики прогнозують, що навіть у разі перемоги опозиції на виборах, проросійська політика Белграда буде продовжена. Не виглядає дивної відповідь Студенікіна, що він не є агентом СВР. Це загальна практика агентів російської спецслужби заперечувати причетність до СВР.

Та Студенікін пішов далі. Він при спростуванні навіть заявив, що був би не проти бути агентом СВР, та на жаль він їм не являється. Зухвалість у відповідях якраз його видає як спецагента, це якраз є відомим почерком СВР. Москва вже сформувала та виставила на виборах в Сербії Російську партію, яка є захисником інтересів Кремля. Залишилося тільки поміняти президента Сербії на росіянина і Кремль буде торжествувати.


Теги за темою
ОБСЄ
Джерело матеріала
loader