У ЄС хочуть позбавити Угорщину права голосу, аби схвалити 50 млрд євро для Україні – Financial Times
У ЄС хочуть позбавити Угорщину права голосу, аби схвалити 50 млрд євро для Україні – Financial Times
Під час саміту ЄС у Брюсселі прем’єр Угорщини Віктор Орбан покинув залу, дозволивши саміту схвалити початок переговорів з Україною. Однак він заблокував переговори про довгостроковий перегляд бюджету ЄС, який передбачав близько 50 мільярдів євро на підтримку України. Аби все ж схвалити цю допомогу у ЄС хочуть позбавити Угорщину права голосу, пише Financial Times.
Старший науковий співробітник аналітичного центру Німецького фонду Маршала Даніель Гегедюс в контексті блокування Угорщиною перемовин про 50 млрд євро для України зазначив, що це була найнижча точка для ЄС і нова висока точка ескалації».
У виданні зазначили, що протягом більшої частини свого 13-річного перебування при владі Орбан використовував антагоністичні стосунки з ЄС, щоб стимулювати виборців і вимагати від Брюсселя фінансових поступок. Його поточна суперечка з Брюсселем полягає в тому, що призупинення фінансування в розмірі 20 мільярдів євро через занепокоєння, пов’язані з верховенством права та основними правами. Але чиновники ЄС намагаються обмежити його здатність перешкоджати реалізації порядку денного блоку.
«Він обирає певну поведінку, і ми всі її вивчаємо. Ми всі бачимо, що потрібно для того, щоб його спровокувати, а це гроші», – сказав високопоставлений дипломат ЄС.
У виданні зазначили, що Орбан та його союзники неодноразово заявляли, що його протидія допомозі Україні не пов’язана з фінансуванням Угорщини. Але коли саміт наближався до завершення, він нарешті назвав свою ціну: виплата решти 20 мільярдів євро, раніше заблокованих через проблеми в країні з верховенством права.
За даними FT, деякі чиновники ЄС пропонують застосувати щодо Угорщини процедуру покарання за ст. 7 договору про Євросоюз 2007 року за порушення верховенства закону. Таке покарання може забрати право голосу в Угорщини.
Зазначається, що таке рішення може заблокувати будь-яка інша країна ЄС. Щоправда, після того, як у Польщі змінився уряд, Угорщина втратила гарантованого захисника.
Попри це багато країн з політичного Альянсу все ж висловили занепокоєння з цього приводу. Адже використання цієї статті, по суті, є найбільшою зброєю ЄС проти держави-члена.
Чиновники стверджують, що пріоритетом є переконати Орбана відмовитись від виплат Угорщині. Йому хочуть ясно пояснити те, що в ЄС називають «повною вартістю» його ізоляції.
Якщо ж переконати угорського прем’єра не вдасться, то 26 інших членів ЄС зможуть укласти угоду про допомогу Україні кожен окремо. Хоча це займе час і запропонує лише короткострокове рішення.
«Можливо, Угорщина може створити більше проблем. Можливо, Угорщина зможе змусити нас використати кілька різних інструментів. Але зрештою Угорщина не зможе перешкодити нам надати гроші Україні», – сказав високопосадовець ЄС, який був присутній на саміті в Брюсселі.
Нагадаємо, Орбан також зазнав критики через спробу використати українське питання при спробі розблокувати доступ до фондів ЄС, які були заморожені через загрозу нинішнього уряду Угорщини верховенству права в країні. Минулого тижня Європейська комісія вирішила розблокувати 10 мільярдів євро, оскільки Угорщина опублікувала судові реформи. Однак ще близько 21 мільярда євро залишаються замороженими.
Партнерка Мартіна Дворжака по дебатах з опозиційної партії ANO Алена Шиллерова утрималася від коментарів щодо критики Орбана та висловила сумнів, чи доцільно взагалі включати тему переговорів про вступ України до саміту в цей час.
Як Будапешт хоче використати своє, як він вважає, «вікно можливостей» та «дотиснути» Київ і Брюссель пояснює оглядач відділу міжнародної політики «Дзеркала тижня» Володимир Кравченко у статті «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України» на ZN.UA.