Колишній майор ГРУ РФ і старший інструктор ЧВК "Вагнер" прилетів до Амстердама і запросив політичного притулку в Нідерландах. Він заявив, що готовий постати перед Міжнародним кримінальним судом (МКС) у Гаазі і дати свідчення щодо військових злочинів Росії в 2014-2015 і в 2022 роки. Як зазначив він, йдеться зокрема про обстріли Донецька з метою налаштувати населення проти ЗСУ.
Проект заснував російський правозахисник Володимир Осєчкін у понеділок, 18 грудня, опублікував фото явки з повинною російського силовика.
"Свідоцтво про військові злочини передано до офісу прокурора та слідчих Міжнародного кримінального суду", – йдеться у повідомленні.
З метою безпеки ім'я екс-офіцера ГРУ РФ не називають, але відомо, що вони мали звання полковника і був "начальником" так званого 4-го відділу управління спецоперацій "генпрокуратури ДНР".
Колишній силовик заявив, що готовий дати свідчення щодо:
- держрадника РФ 1-го класу, ідеолога проекту "Новоросія" Владислава Суркова,
- депутата Держдуми РФ Олександра Борода,
- командира 10-ї бригади спецназу ГУ ГШ (в/ч 51532) генерал-майора Сергія Свида (позивний "Рязань", куратор "Редута" та "Вагнер"),
- ПВК "Вагнер" та інших високопоставлених співробітників ФСБ та Міноборони РФ, які курирували "спецоперації" в Україні у 2014-2015 та у 2022 роках.
У своєму зверненні екс-офіцер російського ГРУ зазначив, що передає себе до рук міжнародного правосуддя добровільно.
"Хочу очистити душу і розповісти міжнародному розслідуванню та суду відомі мені факти корупції, військової агресії, злочинів, розкрити незаконні схеми Путіна про вторгнення в Україну в 2014 році", - написав він.
Крім того, чоловік заявив, що готовий відповісти за вчинене, але попросив міжнародного захисту для своєї сім'ї. Він зазначив, що за його громадянську позицію в Росії на нього чекає "позасудова страта" чи шантаж через погрози сім'ї.
Що розповів колишній російський силовик
У зверненні чоловік зазначив, що більше року передавав дані Осечкіну для формування матеріалу в МУС та Офіс генпрокурора України.
Екс-майор ГРУ повідомив, що один із лідерів "Вагнера" Дмитро Уткін особисто віддавав накази про страти та розправи над цивільними в Україні та Сирії, «передаючи накази Пригожина, який виконував волю Путіна».
Сам же екс-силовик перебував у групі Редут, яка з 2021 року воює в Україні. Крім того, він зізнався, що ще у 2014 році взяв участь у "першому вторгненні в Україну". Тоді він командував групою захисту "прем'єра ДНР" Бородая, який діяв від адміністрації Путіна, особисто від Владислава Суркова.
Екс-офіцер зазначив, що він та його товариші по службі "quot;мимоволі стали співучасниками організованого перевороту на частини України, яким керувала АП Росії". Також він додав, що був свідком "страшної фальсифікації" на всіх "референдумах" на окупованих територіях.
Розповів він і про "криваву розв'язку" у Донецькому аеропорту у травні 2014 року. Тоді Бородай, колаборант із СБУ Олександр Ходаковський та їхні помічники "погробили купу народу", щоб Москва швидше виділила гроші та зброю.
Російський силовик підкреслив, що Кремль вимагав більше жертв і бойових дій, які створили б картинку "визвольного руху народу".
Він зізнався також, що, обіймаючи посаду в "генпрокуратурі ДНР", спільно з ФСБ вийшов на слід обстрілу Донецька:
"Слід призвів до Республіканської гвардії ДНР, що підкоряється генерал-майору Івану Кондратову («Ваня Русский») і Захарченко. Командував обстрілом командир батальйону Іванів Євген. Цілі – зрив "Мінськ-2" та дестабілізація свідомості громадянського населення Донецька проти сил ЗСУ".
Тоді окупанти мінували вулиці та стежки в районі шахти/селища Трудівська і навколишньому лісі. Карти мінних полів не створювалися, тому навесні 2015 року в цій місцевості загинуло щонайменше 5 цивільних, серед яких були й діти.
Екс-офіцер РФ зазначив, що у 2021 та 2022 роках ФСБ готувала ДРГ для дій на території України недалеко від "ЛДНР", щоб дестабілізувати обстановку в ОРДЛО та звинуватити в цьому Київ.
Саме на основі цих загонів пізніше формувалися батальйонні тактичні групи, які вторглися в Українуу лютому 2022 року.
Він додав, що під час виконання "завдань" від Міноборони РФ в Україні "неодноразово бачив порушення 4-ї статті Женевської Конвенції стосовно цивільного населення", зокрема жорсткість до військовополонених і їх вбивство або вивезення дітей без батьків в Білорусь.
"Наприкінці березня в районі міст Гостомель – Буча я отримав наказ від співробітників контррозвідки розстріляти містяться у нас у полоні п'ятьох осіб, яких ФСБ представила, як диверсантів, хоча це всі були жителі найближчих сіл. Я наказ не виконав і людей відпустив, чим піддав себе переслідуванню за військовим ордером», – заявив силовик.
Нагадаємо, президент Бразилії не виключив арешт Путіна, якщо він приїде на саміт G20 наприкінці 2024 року.