У Словаччині масові протести проти уряду Фіцо: на вулиці вийшли тисячі людей
У Словаччині масові протести проти уряду Фіцо: на вулиці вийшли тисячі людей

У Словаччині масові протести проти уряду Фіцо: на вулиці вийшли тисячі людей

У Словаччині набирают обертів багатотисячні протести проти уряду нещодавно призначеного прем'єра Роберта Фіцо. Причиною для невдоволення словаків стали наміри виконавчої влади внести зміни до кримінального кодексу.

Зокрема, уряд Фіцо до середини січня зібрався ліквідувати спеціальну прокуратуру, що розслідує серйозні злочини на кшталт хабарництва, організованої злочинності та екстремізму. Подробиці повідомляє The Associated Press.

У великих містах Словаччини тисячі громадян 19 грудня вийшли на мітинги проти намірів популістського уряду Фіцо щодо внесення змін до кримінального кодексу країни. Перші протести через це відбулися у столиці країни, Братиславі, ще 7 грудня.

"Зміни, запропоновані коаліційним урядом, включають пропозицію скасувати спеціальну прокуратуру , яка займається серйозними злочинами, такими як хабарництво, організована злочинність і екстремізм, до середини січня. Згідно з пропозицією, тепер ці справи візьмуть прокурори обласних управлінь, які 20 років не займалися такими злочинами", – зазначено у повідомленні.

Подібні наміри неабияк занепокоїли словаків. Адже, як зазначають у ліберальній партії "Прогресивна Словаччина", що перебуває в опозиції до чинного уряду, якщо Фіцо реалізує свій задум, це "призведе до амністії для мафії та корупціонерів". Тож учасники протестів намагаються донести до урядовців, що не дозволять цього зробити.

Учасники протестів, пише АР, скандували: "Досить з нас Фіцо".

Прикметно, що у 2018 році Фіцо, який тоді так само очолював словацький уряд, змушений був піти у відставку після масових протестів: тоді його запідозрили у корупції та зв'язках з мафією, причиною ж, що вивела словаків на вулиці, стало жорстоке вбивство журналіста, який ці зв'язки розслідував. Разом з ним було вбито також його дівчину.

"За попереднього уряду, який прийшов до влади у 2020 році після кампанії проти корупції, десятки високопосадовців, поліцейських, суддів, прокурорів, політиків і бізнесменів, пов’язаних із партією Фіцо, були звинувачені та засуджені за корупцію та інші злочини", – зауважує АР.

Знову очоливши уряд Словаччини, Фіцо одразу ж взявся за силовиків, що розслідували найбільш гучні корупційні скандали: частину слідчих та посадовців поліції звільнили. Водночас він збирається пом'якшити покарання за корупцію.

Наразі ініціативи уряду щодо змін до кримінального кодексу мають схвалити парламент та президент Словаччини. У парламенті партія Фіцо та ще дві політсили, що увійшли з нею до коаліції, мають більшість.

Нагадаємо, Роберт Фіцо та його партія перемогли на виборах у Словаччині 30 вересня. Програма політика, який обійняв нині посаду глави уряду вже вчетверте, а раніше фігурував у корупційному скандалі, базувался на проросійських та антиамериканських гаслах.

Також Фіцо виступав за припинення військової допомоги Україні:  запропоновану його урядом програму, що містить, зокрема, й відмову від продовження підтримки нашої держави,  вже схвалив парламент Словаччини.

Критики Фіцо занепокоєні тим, що під його проводом Словаччина може відмовитися від прозахідного курсу та рухатиметься у напрямку, в якому вже рухається Угорщина з проросійським прем'єром Віктором Орбаном на чолі.

І ці побоювання виявилися небезпідставними. Принаймні продовженню допомоги Євросоюзу Україні Фіцо, як і Орбан, намагається завадити.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader