Прогнози щодо курсу долара на 2024 рік різні. Тож експерти попередили, що ситуація на валютному ринку може мати кілька сценаріїв розвитку. Наприклад, долар може перейти позначку як у 40 гривень, так і в 50 гривень.
Про це повідомив у коментарі 24 каналу експерти Данило Монін та Борис Кушнірук, пише "Хвиля" ;.
Монін зазначив, що поки що складно сказати, яким буде курс долара в новому році. Це залежатиме від наявності чи відсутності у потрібному обсязі зовнішнього фінансування.
Якщо Україна отримає зовнішнє фінансування, то середній курс може бути на рівні 40,70 грн, як закладено у Бюджеті на 2024 рік, наголосив експерт. Монін відразу підкреслює, що в такому разі державний борг тоді збільшиться зі 144 до 180 мільярдів доларів і в майбутньому девальвація буде відкладена.
Якщо зовнішні гравці не дадуть достатньо грошей, Україні доведеться закрити частину дефіциту за рахунок власних ресурсів. Тоді курс цілком може становити 45 – 50 гривень за долар.
"Втім, при негативному торговому балансі в 37 мільярдів доларів і приблизно такому і в 2024 році, це питання часу, коли відбудеться глибока девальвація. Вважаю, що правильно її починати проводити вже у 2024 році, щоб оголосити пік майбутніх періодів”, - сказав він.
Як зазначив експерт Борис Кушнірук, коли існує величезний дефіцит торговельного балансу, що сягає понад 30 мільярдів доларів, курс визначається фактично Нацбанком. Саме регулятор є головним продавцем валюти.
Курс, який повністю залежить від Нацбанку, має бути передбачуваним. Це означає, що регулятор зобов'язаний надати суспільству, імпортерам, бізнесу чітку орієнтацію, додав експерт.
"Я пропонував, щоб, наприклад, щомісяця НБУ проводив девальвацію гривні на піввідсотка, або двічі на місяць. Крім того, регулятор може повідомити про це весь бізнес, тобто коли це відбуватиметься. Чому? Щоб ніхто не міг заробити на цьому. Тому що така невизначеність, коли все залежить від Нацбанку, призводить до того, що хтось може непогано заробити”, – зазначає він.
Також Кушнірук прогнозує, що курс наступного року зростатиме. Все тому, що з великою ймовірністю надходження допомоги Україні буде значно меншим, ніж у 2023 році.
Нагадуємо, що в Мінфіні заявили про ризики бюджетного фінансування у січні-лютому.
Також дивіться: