Обрізання Господнє - одне з великих свят у православній церкві. У чому його сенс, що важливо зробити в цей день і що заборонено, і коли тепер слід святкувати Обрізання згідно з новим церковним календарем - розповідаємо в матеріалі.
- Що таке Обрізання Господнє
- Коли Обрізання Господнє святкують за старим і новим стилем
- Обрізання Господнє - що не можна робити і що потрібно
Що таке Обрізання Господнє
У це свято в церкві згадують, як Діва Марія та Йосип Обручник принесли до храму Сина - там його нарекли Ісусом (це ім'я Марії вказав Ангел) і здійснили обряд обрізання. Цей обряд був обов'язковим за старозавітним законом для всіх хлопчиків на їхній восьмий день життя, а сама традиція символізувала зв'язок дитини з Богом і очищення від первородного гріха.
Ісусу слід було дотримуватися Старого Заповіту, щоб заслужити довіру людей, і тому, маючи святу плоть і не підвладний людським пристрастям, Він підкорився приписам. Наприкінці І століття цей факт відіграв важливу роль: коли виникла єресь докетизм (від грецького слова "докео", що означає "здаватися"), то її послідовники почали вважати Христа не реальною людиною, а привидом або духом, який лише здається втіленим. Але свідчення в Євангеліє про те, що Ісус пройшов обрізання, стало доказом того, що плоть Спасителя була відчутною, а отже і Він був істинно втіленим.
За часів Нового Завіту обряд обрізання поступився місцем таїнству Хрещення.
Коли Обрізання Господнє святкують за старим і новим стилем
Дата Обрізання Господнього прив'язана до дати Різдва - як уже говорили, Обрізання відзначають на восьмий день після свята Різдва. У зв'язку з переходом Православної церкви України цього року на новий церковний календар, усі дати неперехідних свят зсунулися, і з 14 січня Обрізання Господнє переноситься на 13 днів раніше. Тобто, за старим стилем його відзначають 14 січня, а за новим Обрізання Господнє - 1 січня.
Обрізання Господнє - що не можна робити і що потрібно
У свята є свої традиції і заборони:
- не можна лаятися і злитися, ображати інших;
- не можна відмовляти в допомозі;
- не дозволяється вінчатися і проводити світські святкові заходи;
- не можна полювати і різати худобу;
- не можна зловживати алкоголем і об'їдатися.
За народними прикметами вважається, що в цей день краще не брати і не давати борг, а також говорити і думати про погане - слова і думки в цей час повернуться сторицею.
У свято Обрізання заведено збиратися всією сім'єю, просити вибачення і прощати. Цього дня можна піти до храму - там відбувається всенічне бдіння, поставити свічку і помолитися. Вважається, що на свято потрібно обов'язково допомогти нужденним - вірять, що в такий спосіб можна стати ближче до Господа й очиститися від гріхів.
Раніше ми розповідали, коли відзначатимуть Василя і Маланки за новим календарем і потрібно готувати щедру кутю.