24 грудня за новим церковним календарем відзначають Різдвяний святвечір. У народі навечір'я Різдва Христового, одного з найбільших свят, називають Святвечір. Розповідаємо про традиції цього дня і заборони, народні прикмети та що відзначають у церкві 24 грудня за старим стилем.
- 24 грудня 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
- Про що говорять прикмети на 24 грудня
- Що не можна робити 24 грудня
- Що можна робити 24 грудня
- 24 грудня - іменини сьогодні
24 грудня 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
24 грудня (6 січня за старим стилем) - день перед Різдвом Христовим, Різдвяний святвечір. За біблійним переказом, понад 2 тис. років тому в Різдвяний святвечір на небі з'явилася Вифлеємська зірка - вона сповістила світ про появу немовляти-Спасителя.
Православна церква на честь навечір'я Різдва звершує особливе богослужіння. Також традиційно на Різдвяний святвечір готують 12 пісних страв - за кількістю апостолів Христа. Серед них на столі мають обов'язково бути кутя та узвар із сухофруктів. Кутя (або сочиво) - пісна каша з пшениці (ячменю, рідше - рису, пшона) з додаванням маку, родзинок, горіхів і меду. Вважається, що слово "святвечір" пов'язане з назвою страви - "сочиво". Із Святвечора починаються Святки, які тривають до Водохресного святвечора (5 січня за новим календарем).
Свято 24 грудня за старим стилем - день пам'яті преподобного Никона Печерського. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 11 грудня.
Про що говорять прикмети на 24 грудня
За прикметами дня дивляться, якою буде погода надалі:
- сонце на небі з відблисками з боків - до морозів;
- увечері зграї ворон літають з місця на місце і не знаходять нічлігу - буде буря;
- шум від залізниці чути далеко - до потепління;
- білки в одному дуплі збираються - будуть сильні морози.
У народному календарі 24 грудня - свято Коляда, Святвечір. За старих часів говорили, що з цього моменту зима рухається до морозів, а сонце - до літа.
Що не можна робити 24 грудня
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:
- лаятися, сперечатися, підвищувати голос;
- займатися важкою роботою, шиттям, рукоділлям;
- відмовляти в допомозі;
- порушувати правила посту
24 грудня закінчується Різдвяний піст - тим, хто постить, в цей день належить повінстю відмовитися від їжі, можна тільки пити воду. За стіл дозволяється сідати тільки, коли зійде перша Різдвяна зірка.
За народними прикметами, за стіл у Святвечір не можна сідати в чорному одязі, а також не можна відмовляти колядникам - навпаки, потрібно, щоб вони обов'язково зайшли та поколядували, тоді в домі буде достаток.
Що можна робити 24 грудня
У це свято добре піти до храму на службу. Традиційно ввечері збираються всією родиною за святковим столом. Стіл накривають білою скатертиною, на нього кладуть сіно - символ ясел, у яких народився Ісус і, як уже говорили, ставлять 12 страв. Серед них кутя - господиня, і узвар - господар. Вважається, що потрібно обов'язково скуштувати їх усі, інакше можна залишитися голодним на весь рік. Також прийнято пригощати самотніх і нужденних людей.
Молодь після вечері традиційно йде колядувати: за старих часів, а також подекуди й зараз вбираються в маски й костюми та співають пісні-колядки, в яких славлять Христа, господарів дому та бажають достатку, добробуту, любові. Також за народними повір'ями колядники, обходячи будинки, проганяли з них нечисту силу.
24 грудня - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Микола, Артем, Сергій, Євгенія, Клавдія.