Україна може затримати виплату зарплат та пенсій – міністр економіки
Україна може затримати виплату зарплат та пенсій – міністр економіки

Україна може затримати виплату зарплат та пенсій – міністр економіки

Україна може затримати виплату зарплат та пенсій – міністр економіки

В разі неотримання зовнішньої допомоги уряд планує поставити в пріоритет витрати на оборону.

Україні, можливо, доведеться відкласти виплату зарплати державним службовцям і виплату пенсій своїм громадян, якщо Європейський Союз і США не нададутьобіцяну фінансову допомогу на початку наступного року, заявила перша віцепрем’єр-міністерка - міністерка економіки Юлія Свириденко у коментарі Financial Times.

«Підтримка партнерів надзвичайно важлива. Нам це потрібно терміново», — сказала Свириденко.

Свириденко висловила надію, що ЄС схвалить свій пакет підтримки в лютому та надасть кошти до кінця березня, однак додала, що цього буде недостатньо.

Міністерка зазначив, що Україна наступного року надаватиме пріоритет обороні та обслуговуванню боргу, що означає «великий ризик недофінансування окремих соціальних галузей». За її словами, Києву, можливо, доведеться затримати виплату заробітної плати для 500 тисяч державних службовців і 1,4 мільйона вчителів, а також виплати 10 мільйонам пенсіонерів, якщо іноземна допомога не надійде.

Деякі західні офіційні особи вважають, що Україна зможе утримувати себе протягом кількох місяців, запозичуючи всередині країни або через монетарне фінансування центрального банку, але це може призвести до інфляції та підірвати фінансову стабільність держави.

Глибокі скорочення державних видатків або спіральна інфляція можуть підірвати економіку України та послабити її податкову базу, зробивши країну ще більш залежною від зовнішньої підтримки. За словами Свириденко, за перші 11 місяців 2023 року Київ зібрав податків на 4,4 млрд доларів більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Міністерка зазначила, що запропонований ЄС механізм фінансування на 50 млрд євро включає 8 млрд євро гарантій розподілу ризиків, за допомогою яких Київ мав намір залучити в економіку 30 млрд євро приватних інвестицій.

«Це не просто збереження самої макроекономічної стабільності, а й створення передумов для відновлення економіки та повернення українців», – сказала Свириденко.

Стійке відновлення є необхідним для заохочення українських біженців повернутися додому та подальшого зміцнення зростання, додала міністерка.  І  хоча  рівень безробіття в країні оцінюється на рівні  18,9%, Україна страждає від нестачі робочої сили в багатьох секторах.

Свириденко також закликала новий уряд у Варшаві припинити блокування українських прикордонних переходів польськими водіями вантажівок, які протестують проти, на їхню думку, нечесної конкуренції з боку українських водіїв. Через польські протести українські експортери втратили $160 млн, а імпортери — $700 млн.

Джерело матеріала
loader
loader