Про це повідомляє AFP, передає Укрінформ.
Зазначається, що це вже 13-та демонстрація поспіль після голосування 17 грудня. Демонстранти вимагають анулювання результатів виборів і проведення нового голосування.
Організатори мітингу закликали Європейський Союз сприяти їм, а також створити незалежну комісію з розслідування ймовірних порушень, створити справедливі умови для проведення виборів і організувати нові голосування через шість місяців.
Ima nas @pro_glas_rs pic.twitter.com/eFa7qt6po7
— CRTA (@CRTArs) December 30, 2023
Кілька тисяч прихильників опозиційної коаліції "Сербія проти насильства" пройшли маршем центром міста до будівлі Конституційного суду, де було встановлено сцену для проведення мітингу.
У протесті взяла участь лідер сербської опозиції Марініка Тепіч, яка голодує з 18 грудня на знак протесту. Після того, як їй допомогли піднятися на сцену, щоб звернутися до демонстрантів, Тепіч поїхала до лікарні і оголосила, що припиняє голодування.
Як повідомляє DW, за словами організаторів акції, у ній взяли участь 10 тисяч осіб. Протест став продовженням 24-годинної блокади вулиць в урядовому кварталі Белграда, організованої студентами з руху "Боротьба".
Як передають сербські ЗМІ, організатори протестів заявили, що продовжувати акції біля будівлі виборчої комісії немає сенсу оскільки там нікого немає, але після Нового року протести продовжаться у вигляді подібних акцій.
Головна опозиційна коаліція "Сербія проти насильства", а також інші групи та ініціативи заявили про численні порушення, в тому числі про те, що етнічним сербам з сусідньої Боснії було дозволено незаконно проголосувати в столиці.
Як повідомляв Укрінформ, по всій Сербії в суботу, 30 грудня, проходять повторні парламентські вибори на 35 виборчих дільницях, де право голосу можуть віддати 19 543 виборців.
Акції протесту в Белграді почалися після парламентських виборів 17 грудня. Правляча правопопулістська "Сербська прогресивна партія" (SNS) президента Александара Вучича, за офіційними даними, здобула 47% голосів, тоді як опозиційна "Сербія проти насильства" – 23%.
Наступного дня міжнародна місія спостерігачів, до якої входили представники ОБСЄ, Європейського парламенту та Європейської ради, повідомила про низку порушень на виборчих дільницях, зокрема, про випадки купівлі голосів і вкидання до урн підроблених бюлетенів.
Влада відкидає звинувачення у фальсифікації виборів. Акції протесту тисяч прихильників сербської опозиції спершу тривали мирно, втім у неділю, 24 грудня, сотні демонстрантів спробували увірватися в мерію, вибивши скло в будівлі. Поліція застосувала проти них сльозогінний газ і затримала десятки людей.
Фото: Andrej ISAKOVIC