Міккі Маус пішов по руках, і тепер він убивця у фільмі жахів
Міккі Маус пішов по руках, і тепер він убивця у фільмі жахів

Міккі Маус пішов по руках, і тепер він убивця у фільмі жахів

Компанія Walt Disney втратила авторські права на ранню версію Міккі Мауса – персонажа із мультфільму «Пароходик Віллі», випущеному в 1928 році. Йдеться про мишеня, яке є прототипом нинішнього Міккі Мауса і лише трохи нагадує його. Тепер він не авторський продукт, а суспільне надбання. До речі, ранній Міккі дебютував у «Пароходику…» зі своєю подружкою Мінні – і вона також тепер вільна.

Пізніший же Міккі (і Мінні), як і раніше, перебуває під захистом закону, і його громадське та комерційне зображення без дозволу правовласників карається величезними штрафами.

Вільним доступом до мишеняти з пароплава миттєво скористалися кінематографісти і зняли… слешер «Пастка Міккі Мауса» - перший фільм жахів про Міккі Мауса.

За сюжетом, у цьому комедійному трилері іменинниці влаштовують вечірку на атракціоні, але раптово вона та її друзі стикаються із озброєним ножем убивцею у костюмі Міккі.

«Міккі Маус із «Пароходика Віллі» вбиває людей. Це смішно», - сказав режисер Джеймі Бейлі. Біс його знає, може, пожартував. А може, в нього й справді таке дивне почуття гумору. Але тепер такий час – якщо предмет мистецтва перебуває у суспільному надбанні, кожен може використати його на власний розсуд.

Міккі Маус пішов по руках, і тепер він убивця у фільмі жахів - Фото 1

Що таке суспільне надбання

Як кажуть словники, суспільні надбання – це сукупність творчих творів, майнові авторські права на які закінчилися чи ніколи не існували. За законодавством США, авторське право встановлюється на 95 років. При цьому, як повідомляє Sky News, Конгрес може кілька разів його продовжувати. Закон про продовження терміну авторських прав жартома називають «Закон про захист Міккі Мауса», аналогічний документ діє і в Євросоюзі.

Після закінчення дії авторських прав творчий твір (чи то книга, картина, персонаж мультфільму тощо) стає суспільним надбанням, і це дозволяє будь-кому використовувати його вільно без отримання дозволу та виплати винагороди.

Простіше кажучи: всі намальовані будь-де, хоч на стінах у дитсадках та дитячих поліклініках, Міккі Мауси до 1 січня 2024 року були зображені нелегально, порушуючи законодавство, як мінімум, США. Завідувачки дитсадків не укладали договорів на використання авторського зображення зі студією «Дісней» та не сплачували належні відрахування. Адже компанія дуже суворо дотримується збереження своєї торгової марки, і особливо - Міккі Мауса, символу компанії.

До речі, 1989 року компанія Walt Disney пригрозила судовим позовом проти трьох дитячих садків у штаті Флорида (США) за те, що на їхніх стінах були намальовані Міккі Маус та інші персонажі Діснея. Персонажів швидко стерли, а на їх місці з'явилися відомі мордочки з мультиків від компанії-конкурента Universal Studios Florida – пес Скубі-Ду та сімейство Флінстоунів. В "Універсал Студіо" дозволили нанести їх зображення безкоштовно. У результаті компанія отримала безкоштовний піар, а компанія Діснея – град глузувань за таке «копійчане» порушення їхніх священних авторських прав.

Схожий на щура і без рукавичок

- Закінчення терміну дії авторських прав на Steamboat Willie («Пароходик Віллі») не вплине на більш сучасні версії Міккі, і він продовжить відігравати провідну роль як глобальний представник компанії Walt Disney у наших історіях, атракціонах у тематичних парках тощо, – заявив в інтерв'ю виданню Sky News представник компанії Disney.

Поки що громадський доступ поширюється лише на більш пустотливого, схожого на щура та мовчазного капітана «Пароходика Віллі», а не більш сучасні версії. У «первісного» мишеняти немає зіниць, зате є довгий хвіст. Немає знаменитих білих рукавичок, але присутній типово довгий для щура ніс. Сучасний Міккі на нього схожий лише віддалено – стільки разів він був перемальований Діснеєм. Та й ім'я у Міккі спочатку було інше – Мортімер.

Мультфільм «Пароходик Віллі» було знято Уолтом Діснеєм та його партнером Убом Айверксом. Він став одним із перших мультфільмів, звук яких синхронізувався з візуальними ефектами. Це був уже третій мультфільм Діснея та Айверкса за участю мишеняти Міккі та його подружки Мінні. І саме він став першою випущеною у широкий прокат роботою з усієї епопеї про мишеня Міккі Мауса. Також цей персонаж з'являється в мультфільмах «Божевільний літак» та «Гаучо в галопі».

Той наймиліший, добріший Міккі, який тепер безкарно піде по руках. Фото: wikipedia.org

А хто ще?

Окрім прототипу персонажа Міккі Мауса, у 2024 році суспільним надбанням у США стануть фільм Чарлі Чапліна «Цирк», роман Вірджинії Вулф «Орландо» та музична п'єса Бертольда Брехта «Тригрошова опера».

2022 року громадським надбанням став також Вінні-Пух, після чого з'явився фільм жахів «Вінні-Пух: Кров і мед», який викликав невдоволення у дітей та їхніх батьків. А хто б поставився нормально до фільму, в якому милий доброзичливий ведмідь перетворюється на жорстокого вбивцю? Незважаючи на те, що вийшла вже друга частина цього треш-слешера – і критики, і глядачі оцінюють його вкрай низько. Подивимося, що громадськість скаже про «Пастку Міккі Мауса».

А кілька років тому закінчилися авторські права на таких персонажів, як Франкенштейн, Шерлок Холмс, Робін Гуд та Дракула.

Тобто варто чекати нових книг, фільмів і мультфільмів, усіляких зображень, створених різними людьми, із законною участю цих персонажів, щоправда, можна лише припускати «цінність» такої участі.

Найближчими роками варто очікувати, що поняття «суспільне надбання» пошириться на собаку Міккі Мауса – Плуто, а також на качку Дональда Дака та Білосніжку разом із сімома гномами – Білосніжка стане «загальною» через 15 років.

Джерело матеріала
loader