Є принцип поділу влади, тому ми не можемо бути лобістами і впливати на законодавця — голова ВАКС
Є принцип поділу влади, тому ми не можемо бути лобістами і впливати на законодавця — голова ВАКС

Є принцип поділу влади, тому ми не можемо бути лобістами і впливати на законодавця — голова ВАКС

Є принцип поділу влади, тому ми не можемо бути лобістами і впливати на законодавця — голова ВАКС

Але, за словами Віри Михайленко, закон, яким користується і сторона обвинувачення, і суд, і сторона захисту, має бути якісним.

Голова Вищого антикорупційного суду наголосила, що вона розуміє прагнення керівника САП Олександра Клименка врятувати 1000 справ топ-корупціонерів, які можуть бути закриті через те, що продовжують діяти "поправки Лозового". Але як голова ВАКС вона не хоче, щоб відповідальність за порятунок цих справ покладали на суд. Бо суд, за її словами, має бути незалежним і діяти на підставі закону, який встановлює відповідні процедури. Про це голова ВАКС розповіла в інтерв’ю редакторці відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій "ВАКС не створений для того, щоб рятувати справи сторони обвинувачення. Відповідальність – на законодавцеві".

"До речі, є єдиний правовий порядок висловлення незгоди з судовим рішенням. В нашій площині є Апеляційна палата ВАКС і Верховний суд як суди апеляційної і касаційної інстанції", – сказала Михайленко.

"Що стосується тисячі кримінальних проваджень, про які говорить керівник САП, то зі зрозумілих причин я не знаю, яка ситуація з цими провадженнями", – додала вона.

Водночас вона попередила про існування ризику, що неодноразове виділення і подальше об’єднання матеріалів проваджень здійснювалося саме для збереження строків досудового розслідування, так би мовити, щоб "обманути" діючу систему обчислення строків.

У цьому контексті журналістка нагадала слова очільника САП Олександра Клименка, що норми, які залишилися в КПК, дають можливість закривати будь-яку справу про корупцію на стадії досудового розслідування, і тепер можна розслідувати лише прості справи. "Наприклад, одноепізодний хабар, де не потрібно нічого розраховувати, — уточнює керівник САП. — Але ми розслідуємо справи, де багато епізодів. А кожен епізод — це нове провадження, яке прокурор об'єднує з основним провадженням. Якщо ми говоримо про злочинні організації, де може бути по десять епізодів. У нас є справа на 700 епізодів, а це 700 об'єднань справ. Ви серйозно думаєте, хтось зможе там порахувати строки?".

"Іноді низка виділень і об'єднань матеріалів досудового розслідування викликає питання. Я не говорю, що це системно, і, звісно, не хочу нічого стверджувати, бо я не представник сторони обвинувачення і можу помилятися у своєму баченні. Але суддя дивиться на матеріали комплексно і об’єктивно як незалежний експерт. У своїх ухвалах я намагаюся це відслідкувати і надати цьому оцінку, щоб прийняти зважене рішення. Є певний алгоритм, на підставі якого я оцінюю, щоб дійти висновку, що прокурор діяв добросовісно", – відповіла глава ВАКС

На прохання відповісти, чи є добросовісним прагнення врятувати від закриття 1000 справ про топкорупцію, які є результатом семи (!) років роботи антикорблоку, Михайленко зазначила, що за таке прагнення не можна зневажати слідчих і прокурорів.

"Те, що керівник САП хоче врятувати 1000 справ — це абсолютно зрозуміла позиція його як прокурора. Враховуючи, який колосальний обсяг роботи виконується в таких провадженнях, скільки людей задіяно, який ресурс на це витрачається, які очікування щодо цих справ від суспільства. Але суд не створений для того, щоб рятувати справи сторони обвинувачення. В тому числі й ВАКС. Чому ви ці запитання ставите нам?", – запитала вона.

Водночас голова ВАКС наголошує, що закон, яким користується і сторона обвинувачення, і суд, і сторона захисту, має бути якісним.

"Якщо є нечіткість або неоднозначне тлумачення норм, то закон неякісний. І тільки судова практика шляхом застосування цього неякісного закону може дати орієнтири, як у таких умовах діяти судам і представникам обвинувачення й захисту. Оцінювати те, як законодавець ухвалює закони, — не моя функція. Моя функція їх виконувати", – каже вона.

За словами Михайленко, є принцип поділу влади, згідно з яким суд не може впливати на законодавчу владу.  

"Ми не можемо бути лобістами. Коли нам направляють певні законопроекти, що стосуються діяльності судової влади, то ми, безумовно, активно включаємося, надаємо пропозиції, зауваження, коментарі. Ми говоримо про проблеми на круглих столах, форумах. Судова практика — це завжди час, за клацанням пальцями нічого не працює. Не буває, що сьогодні прийняли закон, а вже завтра виявили проблему. Судова практика виявляє проблему в законодавстві поступово", – каже суддя.

Нагадаємо, що за  розробку всіх необхідних змін до КПК відповідає правоохоронний комітет ВРУ на чолі з представником підконтрольної Банковій більшості, депутатом СН Сергієм Іонушасом.

Голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко також заявляла, що і вона особисто, і інші судді ВАКС рекомендували прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури самостійно продовжувати терміни слідства в низці справ, оскільки вони були відкриті до 16 березня 2018, тобто до вступу в силу так званих "поправок Лозового" до КПК, коли право продовжувати терміни слідства було покладено на слідчих суддів.

Вона також заявляла, що оскільки положення "поправок Лозового" про продовження строків слідства після повідомлення про підозру слідчим суддею, а не прокурором стосуються прокурорів усіх рівнів, а правоохоронна система завжди має ризик недобросовісного підходу до справи, розділення права продовжувати терміни досудового розслідування до оголошення підозри та після може бути спробою дійти балансу

Глава ВАКС також наголосила, що "внутрішнього розколу" між ВАКС та НАБУ і САП немає, адже говорити про це можна лише по відношенню до частин єдиної структури, якою ВАКС не є.

Михайленко додала, що у прийнятому Верховною Радою законопроєкті про посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури залишилась чинною норма, яка дозволяє закрити кримінальне провадження через закінчення терміну досудового розслідування, через відомі "поправки Лозового".

 

Джерело матеріала
loader