В Україні здорожчала більшість овочів т.зв. "борщового набору". При чому, значно – на початку січня-2024 вони коштують на 20% дорожче, ніж у січні 2023 року. Серед причин – високі витрати на зберігання та транспортування.
Про це OBOZ.UA розповіла керівниця відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції "Шувар" Тетяна Попович. Вона зазначила: рекордсменкою зростання ціни за рік стала картопля.
"Порівняно з початком 2023 року, вона здорожчала у 3,5 раза. Нині середня оптова ціна картоплі на оптовому ринку становить 14-15,5 грн за кг", – йдеться у повідомленні.
Буряк та капуста, розповіла вона, коштують 10-11 грн/кг. Що на 20% дорожче, ніж торік.
Втім, дві "борщові" позиції здорожчання не зачепило. Навпаки, ціни на них знизилися. Так:
- морква коштує 10-11 грн/кг – на 48% дешевше, ніж у січні минулого року;
- цибуля здешевшала більш ніж удвічі і коштує 11,5-12,5 грн/кг.
"Такі падіння є результатом надмірних обсягів – надвиробництва. Стагнуючий попит вплинув на цінову ситуацію", – пояснила Попович.
Чому овочі здорожчали
Здорожчання інших овочів, за її словами, пов'язане з низкою факторів. Зокрема:
- високими витратами на зберігання та транспортування;
- підвищеними тарифами на електроенергію для виробників;
- вартістю пального.
Що буде далі
При цьому наголошується: якщо порівнювати ціни з попереднім тижнем, "ситуація виглядає навіть більш ніж стабільно". При чому, зазначила Попович, навіть по картоплі. Так:
- зростання її ціни було в межах 1,5%;
- капуста та морква здешевшали на 5%;
- буряк і цибуля залишилися на тому ж ціновому рівні, що й останній тиждень грудня.
"До кінця зими 2024 року, на мою думку, критичного зростання цін не очікується. Залежно від виду овочів, цінове зростання може бути в межах 2-7%. Проте будь-який прогноз має ступінь невизначеності та актуальні ціни можуть відрізнятися залежно від низки змінних обставин. Важливо враховувати загальні економічні умови в країні, погодні чинники тощо", – резюмувала вона.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас чиновники очікують зростання цін на продукти харчування. Зокрема, вони прогнозують, що здорожчання розпочнеться вже з січня, а щодо деяких позицій узагалі не виключається дефіцит – зокрема, солі та низки імпортних продуктів.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!