Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки доопрацювати законопроєкт Кабінету міністрів щодо змін у мобілізації, урахувавши положення альтернативних законопроєктів та не повертаючи його до уряду. Про це повідомив перший заступник голови комітету соцполітики Михайло Цимбалюк у коментарі “Суспільному”.
Він зазначив, що найбільше зауважень у депутатів було щодо електронних повісток або ж повісток, що пропонують надсилати електронною поштою.
Також, за словами народного обранця, говорили про корупційні ризики, які стосуються керівництва територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Це пов’язано з нормами проєкту, які передбачають надання таким військовослужбовцям прав накладати обмеження на соціальні послуги, керування транспортом, володіння майном і використання банківських карток у разі ухилення від мобілізації чи військового обліку.
"Також ми вимагали конкретики, що стосується строковиків, їхньої демобілізації. І на основі цієї дискусії ухвалено рішення підготувати це окремим законопроєктом. Найближчими днями його зареєструємо і будемо просити всіх керівників фракцій і груп його підписати, щодо негайної демобілізації всіх строковиків. Думаємо, що це пройде окремим законопроєктом", — додав Цимбалюк.
Він також сказав, що керівництво Міністерства оборони не змогло пояснити комітету з соцполітики, скільки треба додаткового фінансування. Перший заступник міністра фінансів України Денис Улютін заявив депутатам, що його відомство теж не має відповідних розрахунків. Законопроєкт не зможуть ухвалити без фінансово-економічного обґрунтування
Крім того, обговорювалося доопрацювання питання бронювання викладачів ВНЗ. Кабмін пропонував лише надання відстрочки працівникам закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ і організацій, які мають вчене звання або науковий ступінь. Іншим викладачам університетів бронь уряд не планував давати.
"Ну і дискусії, кого демобілізувати з силовиків. Обговорювалися поліцейські, БЕБ, податківці та інші. Міністерство оборони сказало, що вони це зроблять окремою постановою Кабміну. Тобто хочуть делегувати їм повноваження. Вважаємо, що це має бути в тілі законопроєкту", — зазначив Цимбалюк.
Дещо раніше комітет ВР з питань антикорупційної політики постановив, що законопроєкт Кабінету міністрів України про мобілізацію містить корупційні ризики.