Такого нікода не було: Нацбанк підвищив офіційний курс долара до рекордного рівня
Такого нікода не було: Нацбанк підвищив офіційний курс долара до рекордного рівня

Такого нікода не було: Нацбанк підвищив офіційний курс долара до рекордного рівня

Нацбанк встановив на 9 січня офіційний курс долара в 38,19 грн – і таким чином вкотре побив історичний рекорд. Проте хвилюватися через це не варто – адже прогнозний курс, "записаний" урядом у бюджеті-2024, складає 40,7 грн/долар.

Про підвищення повідомили в самому НБУ. Таким чином, з початку року офіційний курс американської валюти зріс на 19 коп. – 1 січня він складав 38 грн.

Нацбанк оновив рекорд офіційного курсу долара

Недовговічні рекорди

Загалом останнім часом НБУ часто оновлює історичний рекорд офіційного курсу долара. При чому ці рекорди "живуть" не більше доби.

Так, курс 38,11 грн, що діяв 4 січня, став найвищим в історії України – і був побитий лише зараз. Проте попередній рекорд – 38,08 грн – протримався лише добу: він діяв 3 січня. При цьому:

  • 2 січня діяв курс 38,01 грн, який також протримався лише добу;
  • 1 січня був курс 38 грн;
  • 29-31 грудня діяв також на той час історичний курс 37,98 грн.

Як змінився офіційний курс

Разом з тим, лише наприкінці осені Нацбанк опускав офіційну вартість долара до мінімального значення після скасування фіксованого курсу. Станом на 24 листопада, регулятор встановлював її на рівні 36,01 грн. Тобто, відтоді курс зріс більш ніж на 2 грн.

Загалом же після скасування фіксованого курсу на початку жовтня офіційна вартість американської валюти збільшилася аж на 1,52 грн. При цьому понад рік вона становила 36,56 грн.

Як змінився офіційний курс

Чи поверне НБУ фіксований курс

Водночас Нацбанк не має наміру повертати фіксований курс долара через послаблення гривні. В регуляторі зазначають, що ситуація, яка склалася на ринку, не є неординарною і не загрожує збереженню привабливості депозитів і ОВДП. Як пояснив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, від фіксованого курсу Нацбанк відійшов:

  • свідомо;
  • коли були сформовані належні для цього передумови.

"Повернення до фіксованого курсу наразі навіть не розглядається. Режим керованої гнучкості курсу дає нам змогу забезпечувати досягнення низки важливих завдань. Одне з них – збереження привабливості гривневих інструментів (депозитів та ОВДП). Поточна ситуація на валютному ринку не є якоюсь неординарною та точно не загрожує виконанню цього завдання", – розповів він.

При цьому Ніколайчук зазначив: ослаблення гривні наприкінці 2023 року було зумовлене насамперед сезонними факторами. Зокрема:

  • збільшеним попитом на валюту "внаслідок рекордних видатків бюджету у грудні";
  • традиційним для закінчення року зростанням попиту на валюту з боку населення.

Як повідомляв OBOZ.UA, зі свого боку, фінансовий аналітик Олексій Козирев раніше повідомляв, що до кінця 2024 року курс готівкового долара в Україні цілком може досягти 42 грн. Проте трагедії в цьому, за його словами, немає – адже через те, що більше половини витрат бюджету буде зроблено за рахунок міжнародної допомоги, невелика девальвація гривні є логічною.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader