Сьогодні наші пристрої, такі як телефони, ноутбуки і навіть телевізори, є скарбницями особистої інформації. Продаж старого телефону або комп'ютера – це чудовий спосіб заробити кілька гривень, але перед цим переконайтеся, що ви повністю очистили свої дані. Сподіваємося поради від 24 Каналу допоможуть вам.
1. Робіть резервні копії даних
Готуючи техніку до утилізації або продажу, дуже легко ненавмисно знищити дані. Тому, перш ніж робити щось інше, переконайтеся, що всі ваші цінні дані збережені, навіть якщо ви вважаєте, що вони вам більше не потрібні.
Найкраще перенести дані на кілька носіїв, наприклад, на хмарний сервіс, зовнішній жорсткий диск, флеш-накопичувач або на сам пристрій, що замінює пристрій. Таким чином, ви можете бути спокійні, знаючи, що ваші фотографії, важливі документи та цінні спогади в безпеці, перш ніж продати старе обладнання.
2. Видаліть усі облікові записи
У наш час облікові записи користувачів, як правило, підключаються до пристроїв через ідентифікатор пристрою, а не через логін. Виходу з програми не завжди достатньо, щоб запобігти доступу до ваших акаунтів.
Якщо ви продаєте пристрій не відв'язавши його від акаунта, новий користувач зможе ним скористуватися. Це особливо актуально для пристроїв домашньої безпеки, таких як камери дверних дзвінків, IP-камери та пристрої розумного дому. Якщо ви продаєте або утилізуєте смартфон або комп'ютер, вийдіть з усіх застосунків, особливо з фінансових і банківських облікових записів.
Якщо ви використовуєте Google Authenticator, варто створити його резервну копію перед продажем. Ви можете створити резервну копію Google Authenticator та інших застосунків, але якщо це неможливо, вам потрібно створити ключі від кожного облікового запису на новому пристрої з нуля, перш ніж видаляти їх.
3. Зробіть дані на жорсткому диску нечитабельними
Простого видалення файлів з ноутбука чи комп'ютера або форматування жорсткого диска недостатньо, щоб запобігти зчитуванню даних іншими особами. Замість цього використовуйте програмне забезпечення для стирання даних або шифрування, щоб зробити дані на жорсткому диску нечитабельними.
4. Скиньте пристрій до заводських налаштувань
Скидання до заводських налаштувань повертає пристрій до початкового стану, яким він був при покупці. При цьому стираються всі дані та налаштування, забезпечуючи чистий пристрій для наступного користувача.
Перед скиданням комп'ютера або смартфона до заводських налаштувань переконайтеся, що ви видалили його з пов'язаних облікових записів, як у кроці 2.
5. Вийміть або збережіть жорсткі диски
Іноді найефективнішим методом є найпростіший: витягніть і збережіть жорсткі диски з ваших пристроїв для подальшого знищення (або повторного використання!). Це особливо важливо для жорстких дисків зі значним обсягом пам'яті та конфіденційними даними. Вилучення жорсткого диска гарантує, що новий власник ніколи не зможе відновити вашу інформацію.
6. Перевірте наявність прихованих даних
Багато пристроїв зберігають дані там, де ви найменше про це підозрюєте. Перевірте всі пристрої на наявність прихованих джерел даних. Ось деякі з найпомітніших прикладів:
- Мережеві маршрутизатори та комутатори: Вони реєструють DNS-запити, URL-адреси та запити на з'єднання. Перед утилізацією або продажем мережевих пристроїв слід повернути їх до заводських налаштувань.
- Принтери: Принтери зберігають мета дані майже всього, що вони коли-небудь друкували або сканували, зазвичай використовуючи внутрішню пам'ять. Рекомендується очистити цю пам'ять, щоб знищити ці дані.
- Пристрої "розумного дому": Телевізори, камери і навіть "розумні" холодильники можуть зберігати погано збережені копії вашого пароля до Wi-Fi.
У більшості випадків скидання до заводських налаштувань має видалити всі дані, пов'язані з вами.
7. Подумайте про повторне використання
Старі пристрої, які все ще працюють, можна перепрофілювати. Наприклад, на старий комп'ютер можна встановити Linux або Chrome OS Flex, та використовувати його для специфічних завдань, що значно подовжить термін його служби.